Encyklopedie automobilů a historie automobilek
Středa, 21. 2. 2024

Archív

Wilhelm Maybach


(1846-1929)

Řada klíčových postav automobilového průmyslu žila ve stínu svých slavnějších kolegů. Jedním z nich byl i Němec Wilhelm Maybach.

  Slavný konstruktér se v 60. letech 19. století seznámil s Gottliebem Daimlerem a brzy se spřátelili. Společně pracovali na Daimlerových projektech Reitwagen (1885) a Motorwagen (1886), které jsou společně s Benzovými vozidly považovány za první automobily na světě.

  Maybach přispěl svými konstruktérskými znalostmi a pomohl Daimerovi položit základní kameny jeho dalších automobilů. Maybachův motor V2 postavený v roce 1889 byl tak pokrokový, že Daimer prodával licence na jeho výrobu dalším automobilkám jako Peugeot či Panhard-Levassor.

  Maybachovo zaměření na komponenty jej přivedlo k vývoji převodovky s ozubenými koly (1889), plovákového karburátoru (1893) a chladiče kapaliny s plástvovou strukturou (1896). Jeho velkou předností ovšem bylo kombinování funkčních celků směrem k přerodu kočáru k funkčnímu automobilu.

  Nejslavnější Maybachovou konstrukcí byl Mercedes 35 HP z roku 1901, při jehož vývoji využil více než dvacetileté zkušenosti z navrhování automobilů. Vůz s pohonem zadních kol měl vpředu uložený čtyřválcový motor a třístupňovou převodovku. Mercedes přišel i s výrazně nižší výškou svých automobilů oproti konkurenci či s kruhovým volantem ovládaným zalomeným sloupkem řízení.

  Wilhelm Maybach opustil Daimler Motoren Gesellschaft v roce 1907, sedm let po Daimlerově smrti. Ještě před svým odchodem ale stihl vytvořit závodní motor s dvojitým zapalováním, ventily v hlavě a výkonem 120 k. Až do své smrti v roce 1929 vyráběl motory pro prémiovou automobilku jeho syna  Karla a pro vzducholodi Zeppelin.

Napište reakci

TOPlist