Encyklopedie automobilů a historie automobilek
Středa, 21. 2. 2024

Archív

Fisker Automotive

Fisker Automotive je joint venture mezi společnostmi Fisker Coachbuild a Quantum Technologies, sídlící v kalifornském Irvinu.

Všechny nabízené modely budou vybaveny moderní plug-in hybridní technologií, nesoucí označení „Quantum Drive“. Jejím výrobcem je společnost Quantum Technologies, která ji vyrábí výhradně pro Fisker Automotive. Tato technologie umožňuje Fiskeru vyrábět innovativní luxusní automobily nekompromisního vzhledu.

    

V lednu 2008 byl na detroitské Auto Show představen prototyp modelu Fisker Karma, jehož prodej měl být původně zahájen  v roce 2010, ve skutečnosti by to mělo být v průběhu roku 2011. Dojezd elegantního sedanu s čistě elektrickým pohonem činí 80 km, poté přichází ke slovu dvoulitrový přeplňovaný benzinový motor z dílny koncernu GM, který dobíjí jeho baterie. Stejný úkol mají i solární panely na střeše vozu nebo systém pro rekuperaci energie při brzdění.

   

Fisker Karma plug-in hybrid má karoserii vyrobenou z hliníku, kvůli složité hybridní technologii s lithium-iontovými bateriemi ale váží 2,1 tuny. K pohonu slouží dvojice elektromotorů, která disponuje souhrnným výkonem 408 k a točivým momentem 1300 Nm. Tyto parametry mu umožňují zrychlení z 0-100 km/h za 6 s a maximální rychlost 201 km/h. Průměrná spotřeba hybridu je 2 l /100 km. Ročně by mělo vznikat ze subdodávek 15000 vozidel ve finské firmě Valmet Automotive, která rovněž vyrábí vozy Porsche Cayman a Boxster. K podpisu kontraktu došlo 15. července 2008.

   

Napište reakci

TOPlist