Encyklopedie automobilů a historie automobilek
Středa, 21. 2. 2024

Archív

Unic

Společnost Unic (Société Anonyme des Automobiles Unic) založil v roce 1905 na předměstí Paříže v Puteaux Francouz Georges Richard.

Georges Richard odešel v roce 1905 ze společnosti Richard – Brasier, kterou rovněž založil a rozhodl se znovu zkusit podnikatelské štěsní. Unic vyráběl krom osobních vozů i automobily pro taxislužbu a lehké užitkové vozy. Úspěch si vydobyl hlavně jeho čtyřválcový model 12 CV, který byl hojně využíván jako taxi a ve výrobě vydržel téměř dvacet let.

Výroba osobních automobilů byla ukončena v roce 1938, posléze se UNIC koncentroval pouze na produkci nákladních automobilů. Do nich již montoval dieselové motory vlastní konstrukce. Od roku 1937 vyráběl nejprve vojenská vozidla pro francouzskou armádu (kolopásový transportér UNIC P107), posléze od roku 1939 i pro německý Wehrmacht (UNIC TU1). Již během 2. světové války kooperoval UNIC sautomobilkami Camions Bernard, Delahaye, Laffly a Simca. Spolupráce ale byla vroce 1951 ukončena. Vroce 1952 začal UNIC opět spolupracovat se Simcou, o šest let později se stal její součástí.

Ve svém oboru patřil UNIC ve Francii k největším výrobcům. V roce 1966 jej společně se Simcou zakoupil italský Fiat, který o devět let pozdějí fůzoval s automobilkou Iveco. Nyní se podnik jmenuje Iveco France S.A.


Napište reakci

TOPlist