Encyklopedie automobilů a historie automobilek
Neděle, 19. 5. 2024

Archív

Tesla Motors

www.teslamotors.com

Společnost Tesla Motors, Inc. pochází z amerického Silicon Valley a zabývá se výrobou vysokovýkonných elektromobilů. Firma pojmenovaná po elektroinženýrovi Nikolovi Teslovi vznikla v roce 2003 v kalifornském San Carlos, jejími zakladateli byli inženýři Martin Eberhard a Marc Tarpenning.

Prvním automobilovým počinem automobilového malovýrobce je Tesla Roadster, elektrický sportovní automobil. Ten se chlubí vynikajícími dynamickými parametry, zrychlení z 0 na 100 km/h trvá méně než 4 s, maximální rychlost činí 201 km/h a je z bezpečnostních důvodů limitována. Udávané provozní náklady vozu činí 0,02 USD/míli. První prototypy se objevily v polovině roku 2006, v prosinci téhož roku se Tesla Roadster objevila na obálce časopisu Time. Sériová produkce byla zahájena 17. března 2008 a výrobce zaznamenal v krátké době výrazný převis poptávky nad nabídkou.

Tesla Motors využívá při výrobě Roadsteru know how pohonného systému firmy AC Propulsion a spolupracuje s britskou společností Lotus Cars. Lotus se mimo jiné podílel na tvorbě designu vozu, z jeho modelu Elise například pocházejí skla, systém airbagů či modifikované šasi. U Lotusu v továrně v britském Hethelu probíhá i finální montáž vozu Tesla Roadster. Výroba roadsteru je naplánována do březnu 2011, kdy vyprší smlouva s Lotusem. Novou generaci roadsteru by měl již vyrábět americký výrobce ve své režii.

Na jaře 2009 představila společnost Tesla Motors elektrický sedan, který dříve nesl kódové označení White Star a nyní je znám pod označením „Model S“. Ten bude plně ekologickou alternativou sportovních sedanů BMW třídy 5 nebo Audi A6. Jeho výroba se připravuje v nové továrně v kalifornském San Jose, prodej by měl odstartovat v roce 2011. Tesla Model S ujede na jedno nabití baterií až 480 kilometrů, levnější verze dostanou dojezd 260 či 370 kilometrů. Baterie lze nabíjet přímo ze zásuvky (na napětí 110V, 220V nebo 440V). Při napětí 220V se baterie dobijí za čtyři hodiny. Maximální rychlost elektromobilu činí 193 km/h a z nuly na 60 mil v hodině zrychluje za 5,6 sekundy. Rozvor činí 2 959 mm a vůz váží 1 735 kg.

Tesla Model S a Tesla Roadster

Tesla Model S

TOPlist