Encyklopedie automobilů a historie automobilek
Středa, 21. 2. 2024

Archív

Caterham Cars

caterham superlight

Společnost Caterham Cars sídlí v britském Caterhamu a patří mezi tradiční ostrovní malovýrobce automobilů.Její základní model Caterham 7 je přímou evolucí Lotusu 7 legendárního konstruktéra Colina Chapmana. Zakladatel Caterhamu Graham Nearn získal od Chapmana v roce 1973 práva na výrobu tohoto vozu a od té doby jej průběžně vylepšuje. Caterham 7 se prodává nejen jako kompletní automobil, ale i jako stavebnice, kterou si mohou zákazníci přizpůsobit použitými komponenty svým požadavkům.

V devadesátých letech nabízel Caterham model „21“, který technicky vycházel ze sedmičky, avšak jeho karosérie spíše připomínala zakrytím kol a stahující střechou kupé. Inspiraci tehdy Caterham hledal u úspěšných modelů Mazdy a MG, avšak jedenadvacítka se nikdy neprodávala dobře a jeho výroba byla po několika letech ukončena.

caterham superlight

Vozy Caterham jsou populární i v motoristickém okruhovém sportu, obzvláště v tzv. klubových závodech identických vozů na Britských ostrovech. Díky svému příznivému poměru výkon/váha se Caterhamy často prosazují i proti silnějším a slavnějším automobilům.

Vyráběné vozy:

  • Caterham 7 Classic
  • Roadsport
  • Academy
  • Superlight
  • Caterham CSR

TOPlist