Encyklopedie automobilů a historie automobilek
Středa, 21. 2. 2024

Archív

Battista Pininfarina

battista_pininfarina

(2.11.1893 – 3.4.1966)

Když Battista „Pinin“ Farina zakládal 22. května 1930 v Turíně firmu Carrozzeria Pinin Farina, tak netušil, jak velký je to milník v jeho životě.

 Battista byl nejmladším z jedenácti sourozenců a získal proto přezdívku „Pinin“, čili malý. V roce 1961 se oficiálně přejmenoval na Battistu Pininfarinu. Od dvanácti let pracoval v karosárně svého bratra Giovanniho a zde se zrodila jeho láska k automobilům. Ve firmě Stabilimenti Industriali Farina pracoval několik desetiletí, učil se stavbu karoserií a začal s návrhy svých vlastních aut. První návrh karoserie Fiatu Zero vytvořil již v sedmnácti letech.

  Rodákovi z Turína se podařilo posunout karosářské řemeslo k úspěšné kariéře v oblasti automobilového designu. V roce 1920 odcestoval do USA, kde se mimo jiných setkal i Henrym Fordem, který mladého a talentovaného Itala lanařil pro práci u Ford Motor Co. Farina se rozhodl pro návrat do Itálie, jeho zkušenosti z Ameriky jej ale natrvalo poznamenaly. Když založil v roce 1930 svou firmu, zamýšlel vyrábět v malých sériích speciální karoserie. Spolupracoval s automobilkami Alfa Romeo, navrhl tvary vozů Hispano Suiza Coupe, Fiat Ardita či Lancia Aprilia Coupe. O jeho služby se ještě před 2. světovou válkou ucházeli giganti jako General Motors či Renault. V roce 1952 začala jeho plodná spolupráce s Ferrari. Zhruba ve shodné době pohltila jeho Carrozzeria Pinin Farina  bratrovu společnost Stabilimenti Industriali Farina. V roce 1961 oficiálně předal vedení společnosti svému synovi Sergiovi. Battista se stal jeho mentorem, a Sergio posunul rodinnou firmu ještě výše na designérskou světovou špičku.

  Pinin Farina je mimo jiných autorem vozu Cisitalia 202, která je mnohými lidmi považována za nejkrásnější automobil na světě. Posledním Pininfarinovým automobilovým dílem byl vůz Alfa Romeo Duetto 1600, který debutoval na Motor Show v Ženevě 1966. Ani ne měsíc poté designový guru zemřel.

Napište reakci

TOPlist