Encyklopedie automobilů a historie automobilek
Neděle, 8. 9. 2024

Archív

Armand Peugeot

Armand Peugeot
(1849 -1915)

Armand Peugeot se narodil do rodiny průmyslníka v oblasti Doubs na východě Francie. Od roku 1810 vyráběla firma Peugeotů různé zboží pro domácnosti, jako byly mlýnky na kávu, natahovací mechanismy pro hodiny či další.

Armand navštívil po absolvování technické školy v Paříži britský Leeds, tehdejší průmyslové srdce Velké Británie. Vrátil se s ideou, že koně, jako dopravní prostředek mají v lidské dopravě limity. V rámci rodinné firmy začal nejprve s výrobou tříkolek a bicyklů, do některých osazoval motory Daimler. V roce 1894 nasadil několik automobilů vlastní konstrukce do 1200 km dlouhého závodu Paříž – Bordeaux – Paříž a jeho vozy braly tři místa mezi nejlepšími čtyřmi. Další vůz dojel na desáté pozici. Klíčem k úspěchu bylo použití revolučních nafukovacích pneumatik a za jeho volantem seděli dva bratři z Clermont-Ferrandu – Andre a Edouard Michelinové.

Armand se rozhodl vyrábět vlastní motor, jehož konstrukci navrhl inženýr Gratien Michaux.  Ovšem jeho bratranec Eugéne, který byl největším akcionářem firmy, s tímto krokem nesouhlasil. Armand se proto rozhodl osamostatnit a 2.4.1896 založil Société Anonyme des Automobiles Peugeot, podílníky nalezl mezi rodinnými příslušníky a spřízněnými podnikateli. Továrnu založil na východě Francie ve městě Audincourt. Produkce automobilů byla zahájena v roce 1897 se 125 zaměstnanci, přičemž brány závodu opouštělo jedno auto týdně. O rok později to již byly tři vozy, v roce 1900 pak 10 kusů týdně.

Aktivní Peugeot se vrhal i do jiných odvětví průmyslu, zahájil výrobu lodních motorů a v Paříži založil dopravní společnost. Jeho obchodům se ale nedařilo a podnik zachránil až lehký automobil Peugeot Bepe, kterého prodal v roce 1905 400 kusů.

Když Armand v roce 1913 opouštěl vedení společnosti, byl Peugeot největším francouzským producentem automobilů s tržním podílem 20 %. Ročně vyráběl 10 000 automobilů, dvojnásobek produkce Renaultu.

Napište reakci

TOPlist