Encyklopedie automobilů a historie automobilek
Neděle, 2. 10. 2022

Archív

Vettel si z Itálie odvezl další triumf

Šampionát F1 letos opět zavítal do slunné Itálie na trať v Monze. Vítězství si odsud neodvezl nikdo jiný než Sebastian Vettel.

Králem kvalifikací je v této sezóně úřadující šampión Vettel a ani na Monze tomu nebylo jinak. Němec ovšem neměl dobrý start a své pole position na dlouhé startovní rovince nevyužil. Do vedení se k radosti domácích tifosi dostal až původně třetí Alonso. Hamilton se propadl na třetí pozici, fantastický start opět předvedl Schumacher, který se posunul na čtvrté místo. V úvodní šikaně se střetlo několik jezdců, ze závodu hned vypadli po nárazu Liuzziho vozu Petrov a Rosberg. Na trať poté vyjel kvůli nepojízdným monopostům safety car.

Po restartu se před Hamiltona dostal Schumacher.  V pátém okruhu se střetli Webber s Massou, Australan si urazil přední křídlo a o pár zatáček později se bez předního křídla neudržel na trati a vyletěl v zatáčce Parabolica do bariéry. Vettel byl hladový po vítězství a bez problémů se dostal přes Alonsa do čela.

Ve 13. kole se před Schumachera posunul Hamilton, německý veterán mu ale předjetí po úvodní šikaně vrátil. Mezitím dojel bojující dvojici i Button. Ten se v 16. okruhu dostal před Hamiltona a následně i před Schumachera, kterému odešly zadní pneumatiky. Jezdec Mercedesu proto zamířil v nájezdu do 17. kola do boxů pro nové obutí. Button napodobil Schumachera o kolo později, přičemž se vrátil na pátém místě před Schumacherem. V 19. okruhu přezouval Hamilton, jemu se ale zastávka nevydařila a po návratu na trať se zařadil až na šestou příčku za Schumachera. Alonso ztrácel na vedoucího Vettela zhruba deset sekund a zastávka v boxech mu změnu pozice nepřinesla, vedoucí Vettel vydržel na trati o jeden okruh déle. V 28. kole se Hamiltonovi podařilo předjet Schumachera a posunout se na čtvrté místo. Button se neustále přibližoval Alonsovi a v 37. kole se před jezdce Ferrari dostal. Stíhací jízda ale nepokračovala, Vettel byl příliš rychlý.

Vítězství nakonec bezpečně uhájil dominující Vettel, na druhém místě dojel Button a třetí místo těsně uhájil před finišujícím Hamiltonem Alonso.

Napište reakci

TOPlist