Encyklopedie automobilů a historie automobilek
Neděle, 19. 11. 2017

Archív

Vettel poprvé vítězem GP Německa

vettel nemeckoSvůj první triumf v domácí velké ceně si z Nürburgringu odváží jezdec Red Bullu a trojnásobný šampión F1 Sebastian Vettel.

Nejrychlejší muž kvalifikace Hamilton pokazil start a propadl se na třetí místo za oba Red Bully. Čtvrtý kroužil Räikkönen. Už ve 4. kole vypadl po technických problémech ze šesté pozice Massa. V 7. okruhu přezouval jako první ze špičky Hamilton. O kolo později si pro nové pneumatiky přijel Vettel, jeho týmový kolega Webber vydržel na trati o kolo déle. Webberovi se ale zastávka nepovedla, jeho mechanici dobře neupevnili pravé zadní kolo, to se v boxové uličce uvolnilo a trefilo jednoho z kameramanů. Ten musel být dopraven do nemocnice. Grosjean přezouval měkčí pneumatiky až ve 14. kole a díky vhodně zvolené strategii se posunul na třetí místo.

Druhou zastávku si Hamilton naplánoval na 23. kolo. Ve 24. okruhu odstavil u trati po defektu motoru svůj monopost Marussia Jules Bianchi. Auto se ale po chvíli samovolně rozjelo směrem k závodní dráze, překřížilo ji a zastavilo se o reklamní panel na druhé straně. Na závodní okruh byl proto posléze povolán safety car. Za ním jezdci kroužili až do konce 29. kola a v čele s trojicí Vettel – Grosjean – Räikkönen znovu odstartovali.

Ve 40. okruhu si pro nové pneumatiky přijel Grosjean a zařadil se na šesté místo před Péreze. Vettel přezouval ve 42. kole a udržel se před Grosjeanem. Do vedení šel Räikkönen a pozici před Vettelem si udržel až do 50. kola. Společně s ním zastavil i Alonso, oba dva jezdci dostali měkčí, čili rychlejší sadu pneumatik. Räikkönen se vrátil na třetím místě s nevelkým odstupem za Vettelem a Grosjeanem. Pět kol před cílem se před svého stájového kolegu Fin posunul, na prvního Vettela mu ale ještě chyběly dvě sekundy. Také Alonso byl hodně rychlý a tlačil na Grosjeana. Tři kola před cílem mu již dýchal na záda. Vettel vedení nakonec udržel až do cíle, druhý dojel se sekundovým odstupem Räikkönen a třetí jeho týmový kolega Grosjean. Alonso jej předjet nedokázal a skončil čtvrtý. Na dalších pozicích se umístili Hamilton, Button, Webber, Pérez, Rosberg a Hülkenberg.