Encyklopedie automobilů a historie automobilek
Neděle, 2. 10. 2022

Archív

Vector Motors

www.vectormotors.com

Kalifornská manufaktura Vector Motors Corporation sídlí ve městě Wilmington. Její historie sahá až do roku 1978, kdy Gerald Weigert založil společnost konstrukční kancelář Vehicle Design Force.

K Weigerovi se krátce nato připojil Lee Brown a jejich společným počinem byla konstrukce, nesoucí název The Vector. Ta byla v roce 1972 dokonce vystavena na Auto Show v Los Angeles, sériové výroby se ale nedočkala. Brown krátce poté designový tým opustil a Weigert firmu přejmenoval na Vector Aeromotive. V roce 1978 vznikla nová konstrukce, nesoucí název Vector W2. O rok později se z nepojízdného prototypu stal funkční exemplář, který nakonec ujel vzdálenost okolo 160 000 km. Dle konstruktéra dokázal tento vůz jet více než čtyřsetkilometrovou rychlostí.

Evolucí W2 byl model W8, který zpočátku vznikl ve dvou prototypech, z nichž jeden byl funkční. Jeden z exemplářů řady W8 si koupil americký tenista Andre Agassi, celkově bylo vyrobeno 17 kusů tohoto automobilu.

V roce 1993 se na autosalonu v Ženevě představila další evoluce Vectoru W8, nesoucí označení Avtech WX-3 (coupé) a Avtech WX-3R (roadster). Od každého typu vznikl pouze jeden prototyp. Weigert po neshodách s vedením Vector Aeromotive firmu opustil. Po jeho odchodu se společnost přestěhovala do Jacksonville na Floridě, kde sdílela prostory se spřízněnou automobilkou Lamborghini, kterou rovněž vlastnila společnost MegaTech.

Nově vzniklá firma Vector Aeromotive Corporation vyvinula vůz, nesoucí název Vector M12. Ten vycházel z typu WX-3 a poháněl jej dvanáctiválec z Lamborgini Diablo. Výroba vozu M12 byla zahájena v roce 1995 a na Autoshow v Detroitu 1996 vystavoval Vector již dva exempláře. Vozy za 189 000 USD se ale nesetkaly se zájmem zákazníků a koncem roku byla jejich výroba po 14 kusech ukončena.

Náklady na výrobu modelu M12 byly příliš vysoké. Vector se proto rozhodl snížit výrobní náklady a vyrobil typ SRV8. Tento automobil poháněl motor z Chevroletu Corvette a převodovka Porsche. Vznikl však pouze jeden prototyp.

prototyp vozu Vector WX 801

TOPlist