Encyklopedie automobilů a historie automobilek
Pondělí, 26. 6. 2017

Archív

V Monaku triumfoval domácí Rosberg

Rosberg_MonakoNěmecký jezdec Mercedesu Nico Rosberg vybojoval v ulicích Monackého knížectví své druhé vítězství ve formuli 1.

Z pole position neodstartoval nikdo jiný než monacký resident Rosbeg, druhou pozici si v kvalifikaci vyjel Hamilton, třetí pak vedoucí muž průběžného pořadí šampionátu Vettel. Po startu se pozice na čelních příčkách nezměnily a nejlepší jezdci prvních 26 kol kroužili ve shodném pořadí jako na roštu.  Jako první ze špičky zajel ke svým mechanikům čtvrtý Webber, o kolo později si tvrdší směs vybral i Räikkönen, který se vrátil na 10. příčce. Alonso přezouval v 29. kole a po návratu na trať se zařadil až za Räikkönena. Vettel zastavil v boxech v 31. kole. Na trať v zápětí vyjel safety car, protože Massa havaroval v zatáčce St. Devote.  Oba jezdci Mercedesu toho využili a zajeli do boxů, Rosberg si i přes zastávku vedení udržel, zatímco před Hamiltona se posunuli Vettel s Webberem. Pátý jezdil Räikkönen, šestý Alonso, sedmý Button a osmý Pérez.

V 38. kole byl závod opětovně odstartován, pořadí na čele se nezměnilo. Ve 42. kole se v nájezdu do šikany prosmýkl před stájového kolegu Buttona Pérez. Mexičan si ve 44. kole vyšlápl i na Alonsa, přičemž jezdec Ferrari se do šikany nevešel a zkrátil si trať. Vedení závodu jeho ústupek neshledalo nelegálním a ponechalo jej bez potrestání. Ve 46. kole došlo po kontaktu s Chiltonem k havárii Maldonada v nájezdu k sekci u bazénu a závod byl zastaven.

Po zhruba dvacetiminutové pauze se za safety carem znovu odstartovalo. O jednu pozici přišel ještě před startem Alonso, který před sebe musel pustit Péreze, protože McLaren podal vůči jeho zkrácení trati protest. Rosberg na čele ujížděl Vettelovi, jeho týmový kolega Hamilton tlačil na Webbera. Sutil se v 52. okruhu dokázal v zatáčce u Grand Hotelu dostat na osmé místo před Buttona. Stejný majstrštyk se mu povedl i v 57. kole, jeho obětí se stal Alonso a Sutil byl již sedmý. Patnáct kol před koncem závodu se střetli před šikanou u tunelu  Grosjean s Ricciardem a na trať vyjel již potřetí safety car. V nájezdu do 67. okruhu zajel safety car do boxů a začalo se opět závodit. Šest kol před koncem musel Räikkönen kvůli proražené pneumatice do boxů a propadl se až na 16. místo. Pět kol před cílem odstoupil kvůli technickým problémům pátý Pérez.

Pro vítězství si v domácím závodě dojel Rosberg, druhý skončil Vettel a na třetím místě Webber. Čtvrté místo vybojoval Hamilton a pátý skončil Sutil.