Encyklopedie automobilů a historie automobilek
Neděle, 20. 8. 2017

Archív

Sezónu F1 zahájil vítězně Räikkönen

KimiÚvodní podnik letošního šampionátu přinesl řadu překvapení. Jedním z nich byla rychlost Lotusu, pro který vybojoval Kimi Räikkönen první vítězství sezóny.

Dočkali jsme se! Nová sezóna F1 je tu a s ní devatenáct podniků šampionátu, ve kterém bude startovat pět mistrů světa.

Sobotní kvalifikaci poznamenal silný déšť, odjela se pouze její první část a s ohledem na množství havárií byla teprve potřetí za posledních deset let přesunuta na nedělní ráno. Kvalifikaci přesvědčivě ovládli jezdci Red Bullu. Nejrychlejším byl trojnásobný šampion Vettel, druhý pak jeho stájový kolega Webber. Do druhé řady se vedle sebe postavili Hamilton s Mercedesem a Massa na Ferrari. Ze třetí vyjeli Alonso s Ferrari a Rosberg s druhým Mercedesem. Elitní desítku uzavírali Räikkönen s Grosjeanem na Lotusech, Di Resta s vozem Force India a Button na McLarenu.

Start se nepovedl Webberovi, před kterého se dostalo pět jezdců. Na druhém místě se objevil Massa, který hájil pozici před týmovým kolegou Alonsem. Na čtvrté místo se v 2. kole dostal Räikkönen, pátý jezdil Hamilton, šestý Rosberg a až sedmý Webber. Vettel si na čele rychle vyjel pohodlný náskok. Již ve čtvrtém okruhu přijel vyměnit pneumatiky Button a propadl se až na chvost jezdeckého pole. O kolo později učinil shodně Webber. Jezdci Ferrari zrychlili a přiblížili se k Vettelovi. Ten v sedmém kole zajel pro čerstvé obutí a do čela se posunul Massa.

Massa přezouval v 8. okruhu, svou pozici před Vettelem ale neudržel a na trati se zařadil až za úřadujícího šampiona. Alonso i Räikkönen zajeli do boxů o kolo déle, oba jezdci si své pozice vůči sobě podrželi. V 16. kole se na čele obejvil Sutil s monopostem Force India, který ještě nebyl v boxech a vozil za sebou vláček Vettel – Massa – Alonso – Räikkönen. Pro Webbera se domácí závod nevyvíjel úplně nejlépe, v 19. kole podruhé přezouval a propadl se až na sedmnácté místo. Alonso zajel pro čerstvé pneumatiky v 21. kole. Sutil přezouval v 21. kole, společně s ním i Vettel a oba jezdci se na trať vrátili ve shodném pořadí. Před dvojici se ale posunul Alonso, jehož pneumatiky byly v lepší kondici. Ve 23. kole Vettel posunul před Sutila a jeho dalším cílem se stal Alonso. Massa navštívil podruhé boxy Ferrari a na po návratu na trať se zařadil až za Sutila. Ve 27. kole odstavil u trati Rosberg svůj Mercedes a úvodní závod sezóny pro něj předčasně skončil.

Räikkönen z vedoucí pozice zajel k mechanikům v 35. okruhu, Fin se vrátil na páté příčce, do čela se posunul Alonso. V 37. kole přezouval pneumatiky Massa, o kolo později Vettel. Alonso přijel k poslední zastávce ve 40. okruhu a na trať se vrátil před Vettelem. Na čele se držel Sutil, za ním jezdil Räikkönen a třetí Alonso. Ve 40. kole si pro čerstvé pneumatiky zajel Hamilton a šestou příčku si udržel. Na čele se před Sutila dostal Räikkönen, jeho pneumatiky byly o třináct kol mladší. Ve 46. okruhu se před Sutila na druhé místo posunul i Alonso. Sutil zamířil k poslední zastávce a po ní se propadl na pátou pozici.

Jezdec Lotusu si na čele držel zhruba osmisekundový náskok před Alonsem. Ten ještě rozšířil o další čtyři sekundy a pohodlně mu stačil k jubulejnímu dvacátému triumfu v F1. Na druhém místě dojel Alonso s Ferrari a třetí Vettel s Red Bullem. Na Massu zbylo čtvrté místo a na páté příčce dojel při své premiéře u Mercedesu Hamilton.