Encyklopedie automobilů a historie automobilek
Úterý, 4. 10. 2022

Archív

Rosberg dovezl v Číně Mercedes na vrchol

Od roku 1955 čekal Mercedes ve Formuli 1 na radostnou zprávu. Ve třetí sezóně novodobé historie továrního týmu přišel toužebný triumf v podobě vítězství Nico Rosberga v GP Číny.

Jezdci Merceedesu byli úspěšní již v sobotní kvalifikaci, na pole position se postavil Rosberg, záda mu po penalizaci Hamiltona za výměnu převodovky kryl stájový kolega Schumacher. Překvapivé bylo i složení druhé startovní řady, kde se vedle sebe postavili Kobayashi a Räikkönen.

Start se podařil Buttonovi, který se posunul o dvě příčky na třetí místo. Oba piloti Mercedesu si udrželi své pozice, propadl se naopak Kobayashi. Vettel, který startoval až z 11. příčky, ztratil další čtyři místa. Rosberg  po několika kolech mírně poodjel svým pronásledovatelům, které za sebou vozil Schumacher.

Již v sedmém kole přezouval Webber, jeho stájový kolega Vettel jej napodobil o tři okruhy později. V 11. kole zastavili v boxech Räikkönen a Hamilton, oba si své pozice zastávkou prohodili. Ve 12. kole měnil gumy Button a po návratu na okruh se vrátil před Hamiltonem. Schumacher byl u mechaniků až ve 13. kole, krátce po výjezdu na asfalt závodní trati ale kvůli špatně dotaženému kolu odstoupil ze závodu. Rosberg přezouval ve 14. okruhu, svou pozici před pronásledovateli v čele s Buttonem a Hamiltonem si ale i po zastávce pohlídal.

Ve 22. kole měnil pneumatiky Webber, o kolo déle pak Hamilton, který se propadl až na 13. pozici za Massu. Button přezouval v 25. kole, na trať se vrátil na desáté pozici. Krátce na to předjel Maldonada a byl devátý. Jenson byl při chuti a prokousával se kupředu, v devětadvacátém kole se posunul již na čtvrté místo, o čtyři kola později byl již druhý. V 35. kole přezouval Rosberg a do čela se posunul Button. Rosberg jezdil druhý a třetí Hamitlon. Ten ale v 39. okruhu společně se čtvrtým Alonsem znovu přezouval. Button vydržel na trati o kolo déle, po problémech s dotažením zadního kola se ale vrátil až na šestém místě. Do čela se vrátil Rosberg a mířil ke svému prvnímu vítězství.

Ve 48. kole došlo k veletoči na předních pozicích, Räikkönen s totálně opotřebenými pneumatikami se propadl z 2. místa na osmé, na druhé se prosmýkl Vettel a třetí byl Button. Čtyři kola před cílem se Button dostal před Vettela na druhou příčku. Úřadující šampión odolával náporu Hamiltona, Brit  jej dvě kola před cílem předjel. V předposledním okruhu kapituloval Vettel i pod náporem stájového kolegy Webbera. Pro vítězství si strategicky vyváženým výkonem dojel Rosberg, druhý skončil Button a třetí Hamilton. Čtvrtý skončil Webber, pátý Vettel, šestý Grosjean, sedmý Sennna, osmý Maldonado, devátý Alonso a elitní desítku uzavřel Kobayashi.

Napište reakci

TOPlist