Čtvrtek, 20. 7. 2017

Archív

Räikkönen dominoval v nočním Abu Zabí

Finský jezdec stáje Lotus získal první triumf po svém návratu do F1.

Lídr šampionátu Vettel byl v kvalifikaci diskvalifikován a startoval až z boxů. Hamilton si dobrým startem podržel první příčku, druhý Webber na roštu zaspal a na druhé místo se místo něj dostal Räikkönen, třetí byl po startu Maldonado. Alonso byl od počátku rychlý, předjel Webbera a jezdil čtvrtý. Také Vettelovi nechyběla rychlost a během úvodních osmi kol se propracoval už na třinácté místo

V devátém kole se ošklivě srazili Rosberg s Karthikeyanem a na trať vyjel Safety car. Ve 14. kole zajel Vettel do boxů pro nové přední křídlo a pneumatiky, propadl se přitom na 21. místo. O kolo později byl závod restartován.

Ve 20. kole se Hamiltonův McLaren zastavil a vedení převzal Räikkönen s Lotusem. V 21. kole se Alonso dostal před Maldonada na druhé místo. V 23. kole se Webber pokusil předjet Maldonada a skončil v hodinách, propadl se až na sedmou pozici. O kolo později se na třetí místo dostal Button. Räikkönen na čele stále zvyšoval svůj náskok na Alonsa. Webber se snažil dostat před Massu a kolidovali spolu, Brazilec se roztočil. Toho využil Vettel a dostal se na páté místo.

Po sérii prvních zastávek se v čele udržel Räikkönen, ale na druhé místo se dokázal dostat Vettel. Jeho pneumatiky už ale měly za sebou už sedmnáct kol.  Vettel byl v 38. kole povolán do boxů pro čerstvé pneumatiky a vrátil se na čtvrtém místě. V 39. kole se srazilo několik aut a ze závodu vypadli Grosjean a Webber. Na trati byl opět safety car. Tato situace nahrála Vettelovi, který se s novými pneumatikami dotáhl na jezdce na špičce.

Restart proběhl ve 42. kole, Kimi si vedení ohlídal a i za ním k žádným změnám prozatím nedošlo. V 45. okruhu bylo povoleno použití DRS a schylovalo se k dramatickým okamžikům. Räikkönen Alonsovi stále ujížděl. Tři kola před cílem se Vettel dostal před Buttona na třetí místo.

Räikkönen si i přes obrovský tlak Alonsa vedoucí příčku udržel, třetí skončil díky fantastické stíhací jízdě Vettel. Čtvrtý dojel Button, pátý Maldonado, šestý  Kobayashi, sedmý Massa, osmý Senna, devátý Di Resta a bodovanou desítku uzavřel Ricciardo.