Encyklopedie automobilů a historie automobilek
Sobota, 19. 8. 2017

Archív

Pro triumf si pod umělým osvětlením v Abu Zabí dojel Hamilton

Předposlední závod letošního ročníku F1 se uskutečnil na překrásné trati Yas Marina v Abu Zabí. Po odstoupení  Vettela v úvodu závodu se šance chopil Hamilton s McLarenem a po soustředěném výkonu si dojel pro zasloužené vítězství.

Nejrychlejším jezdcem kvalifikace byl letošní král F1 Vettel. Ten se také ze startovního roštu vyrazil nejlépe, ale ještě v průběhu prvního kola si poškodil o obrubník zadní pneumatiku, skončil v hodinách a propadl se na konec startovního roštu. Roztrhaná pneumatika mu poškodila zavěšení kola a v boxech byl nucen ze závodu odstoupit.

Do vedení se dostal druhý jezdec na startu Hamilton s McLarenem a brzy si vybudoval mírný náskok. Před jeho týmového kolegu Buttona se ještě v úvodním kole posunul Alonso s Ferrari. Tradičně dobrý start předvedl Schumacher, který se nakrátko posunul i před parťáka Rosberga na šesté místo, mladší krajan jej ale opět předjel. Webber se v 15. okruhu přiblížil třetímu Buttonovi na kontaktní vzdálenost a pokusil se jej předjet. Brit ale tvrdý souboj prozatím vybojoval ve svůj prospěch. Prvním jezdcem ze špičky byl u mechaniků Massa. O kolo později přezouvali Hamilton i Alonso, do boxů vzápětí zajel i Hamiltonův týmový kolega Button. Pořadí na čele se nezměnilo. Webber zamířil k mechanikům v 18. okruhu, zastávka se mu ale nepovedla a propadl se až na pátou pozici za Massu.

Další průběh závodu nepřinesl nějaké dramatičtější okamžiky, až ve 30. kole došlo k souboji Webbera s Massou, Brazilec ale svou pozici uhájil. Z jejich vzájemného souboje těžil třetí Button, který si před nimi vybudoval pohodlný náskok.

Webber podruhé přezouval v 36. okruhu a na trať se vrátil na šesté příčce. Button jej napodobil o kolo později a zařadil se na pátou pozici. Hamilton přijel do boxů v 41. kole, o chvíli později navštívil své mechaniky i Massa s Ferrari. Ve 43. okruhu se Webberovi podařilo předjet Buttona, Australan ale musel ještě jednou k mechanikům, protože dosud neobul tvrdou směs pneumatik. Jezdecké pole vodil v této fázi závodu Alonso, pozdní zastávka ve 44. kole mu ale ovoce nepřinesla a do čela se opět navrátil Hamilton. Ve 49. okruhu měnil naposledy pneumatiky Rosberg, do závodu se vrátil na šestém místě. Webber si ponechal svou závěrečnou zastávku na poslední kolo, do závodu se vrátil na čtvrtém místě. Pro vítězství si nakonec bez problémů dojel Brit Hamilton, na druhém místě skončil Alonso s Ferrari a třetí Hamiltonův týmový kolega Button.

Nejrychlejší kolo: Webber, 1:42.612

Neklasifikováni/odstoupili (v okruhu): Ricciardo     HRT-Cosworth                 49