Encyklopedie automobilů a historie automobilek
Neděle, 19. 5. 2024

Archív

Lee Iacocca

Lee Iacocca

(15.10.1924 – 2.7.2019)

Lido Anthony „Lee“ Iacocca byl jedním znejúspěšnějších automobilových manažerů historie a klíčovou postavou vúspěšné historii automobilek Ford a Chrysler.

Syn italských přistěhovalců Nicola Iacoccy a Antoinetty Perrottové vystudoval obecnou techniku na Leigh University vBethlemu vPensylvanii. Zamiloval si ale marketing. Vroce 1946 nastoupil do Ford Motor Company na pozici management trainee. Jeho kariéra díky mimořádnému osobnímu nadání strmě stoupala vzhůru a vroce 1960 se stal nejmladším šéfem divize Fordu. Iacoccův talent pro vycítění potřeb zákazníků vedl kvývoji legendárního Fordu Mustang. Vroce 1965 byl povýšen na post viceprezidenta skupiny osobních vozů a pomohl kzisku divize Lincoln-Mercury. Vprosinci 1970 se stal prezidentem Ford Motor Company.

   V roce 1978 Iacocca Ford opustil a přijal nabídku na post prezidenta Chrysler Corporation, nad kterou visela hrozba bankrotu. Podařilo se mu přesvědčit americkou vládu o tom, že automobilka má budoucnost a vláda Chrysleru poskytla garantované půjčky. Chrysler zaznamenal pod Iacoccovým vedením úžasný obrat a díky povedené restrukturalizaci zahrnující drastické škrty půjčky splatil ještě před termínem. Obchodní úspěch zjistily díky ropné krizi zejména úsporné K-cars (Dodge Aries, Plymouth Reliant) a později i minivany. V roce 1987 zařídil akvizici automobilky AMC, která pod křídla Chrysleru přivedla úspěšnou divizi Jeep. Posledním vozem, na jehož vývoj dohlížel, byl Jeep Grand Cherokee. V roce 1993 odešel do důchodu. Iacocca se stal globální celebritou a zejména díky svým pamětem i úspěšným spisovatelem. Zemřel v nedožitých 95 letech na následky Parkinsonovy choroby.

Napište reakci

TOPlist