Encyklopedie automobilů a historie automobilek
Úterý, 24. 5. 2022

Archív

Lee Iacocca

Lee Iacocca

(* 15.10.1924)

 Lido Anthony „Lee“ Iacocca je jedním z nejúspěšnějších automobilových manažerů historie a klíčovou postavou v úspěšné historii automobilek Ford a Chrysler.

  Syn italských přistěhovalců Nicola Iacoccy a Antoinetty Perrottové vystudoval obecnou techniku na Leigh University v Bethlemu v Pensylvanii. Zamiloval si ale marketing. V roce 1946 nastoupil do Ford Motor Company na pozici management trainee. Jeho kariéra díky mimořádnému osobnímu nadání strmě stoupala vzhůru a v roce 1960 se stal nejmladším šéfem divize Fordu. Iacoccův talent pro vycítění potřeb zákazníků vedl k vývoji legendárního Fordu Mustang. V roce 1965 byl povýšen na post viceprezidenta skupiny osobních vozů a pomohl k zisku divize Lincoln-Mercury. V prosinci 1970 se stal prezidentem Ford Motor Company.

   V roce 1978 Iacocca Ford opustil a přijal nabídku na post prezidenta Chrysler Corporation, nad kterou visela hrozba bankrotu. Podařilo se mu přesvědčit americkou vládu o tom, že automobilka má budoucnost a vláda Chrysleru poskytla garantované půjčky. Chrysler zaznamenal pod Iacoccovým vedením úžasný obrat a díky povedené restrukturalizaci zahrnující drastické škrty půjčky splatil ještě před termínem. Obchodní úspěch zjistily díky ropné krizi zejména úsporné K-cars (Dodge Aries, Plymouth Reliant) a později i minivany. V roce 1987 zařídil akvizici automobilky AMC, která pod křídla Chrysleru přivedla úspěšnou divizi Jeep. Posledním vozem, na jehož vývoj dohlížel, byl Jeep Grand Cherokee. V roce 1993 odešel do důchodu. Iacocca se stal globální celebritou a zejména díky svým pamětem i úspěšným spisovatelem.

Napište reakci

TOPlist