Encyklopedie automobilů a historie automobilek
Středa, 21. 2. 2024

Archív

Le Zèbre

Francouzská automobilka Le Zèbre patří mezi ty, které zůstaly v propadlišti dějin. Existovala mezi roky 1909 – 1931.

  Firmu založil nadějný kontruktér Jules Salomon. Ten ještě jako zaměstnanec společnosti Unic vyvinul automobil vlastní konstrukce. Unic pomohl s konstrukcí auta, finance dodal syn hudebního skladatele Geoge Bizeta Jacques.

   V roce 1909 společně s Henrim de Rothschildem založili značku Le Zèbre a postavili v Puteaux novou továrnu. První vůz, nesoucí označení Type A, vynikal jednoduchou konstrukcí a prodeje strmě rostly. Dosavadní prostory záhy přestaly stačit a automobilka se v roce 1913 opět stěhovala. Výroba neklesala ani za 1. světové války, Jules Salomon ale firmu opustil a začal pracovat pro Citroën.

  Po válce s levnými automobily roztrhl pytel a Le Zèbre se musela tvrdě prát s konkurencí. Tu zastupovaly hlavně úspěšné značky Renault, Citroën, Peugeot nebo Clément – Bayard. Obchodní neúspěchy dohnaly v roce 1922 Jacquese Bizeta k sebevraždě. O tři roky později se automobilka pokusila vzepnout za pomoci velkého modelu Type Z. Jeho dvoulitrový čtyřválec pomáhal zkonstruovat britský specialista Ricardo, automobil dostal brzdy na všechny čtyři kola. Ve výrobě setrval až do roku 1931, kdy společnost Le Zèbre oznámila bankrot.     

             

Napište reakci

TOPlist