Encyklopedie automobilů a historie automobilek
Neděle, 24. 9. 2023

Archív

Jordan Motor Car Company

Společnost Jordan Motor Car Company vznikla v roce 1916 v americkém Clevelandu. Jejím zakladatelem byl Edward S. „Ned“ Jordan, bývalý reklamní šéf Thomas B. Jeffery Company z Kensohy.

Firma se až do roku 1931 zabývala montáží vozů z komponentů různých výrobců. Motory nesly značku Continental, nápravy Timken, startéry Bijur a zapalování dodával Bosch. Karosérie byly z hliníku a dodávali je výrobci ze států Ohio a Massachusetts. Automobily značky Jordan byly spíše známé atraktivním stylingem než pokročilými technologiemi, i když jim nelze upřít jistý inovační přínos. Jordan dodával své automobily ve své době v nezvyklém množství barev, k dispozici byly krom tradiční černé například tři odstíny červené, šedá, dva odstíny zelené a modré barvy a v neposlední řadě i bronzový lak. V polovině dvacátých let přišla automobilka s celokovovou konstrukcí vozu a o deset resp. o osm let předběhla svými aerodynamickými tvary konkurenční automobilky Buick a Chrysler.

V roce 1927 automobilka vyvinula luxusní kompakt Little Custom, ten ale úspěch nepřinesl a o rok později firmu převzala banka JMC. Jordan přežil i akciový krach v roce 1929, ale ataky konkurence a osobní problémy Neda Jordana automobilku poslaly v roce 1931 do kolen. Skutečná produkce automobilky není jasná, některé zdroje uvádějí 100 000 automobilů, dle dalších činila pouze 30 000 vozů.

TOPlist