Encyklopedie automobilů a historie automobilek
Středa, 5. 10. 2022

Archív

Honičku v ulicích Monaka opanoval Vettel

Nejúžasnější GP sezóny se letos uskutečnila za slunečného počasí. Z vítězství se radoval letos suverénní Vettel, který v Monaku triumfoval poprvé.

Start závodu se nevydařil Schumacherovi, který se propadl o pět pozic, před Webbera se dostal Alonso. Rosberg se prosmýkl na pátou příčku. Vettel si i po startu svou první pozici uhájil, na druhém místě jezdil Button. Vettel rychle zvyšoval svůj odstup na Buttona, v pátém kole činll již více než čtyři sekundy. Hamilton zůstal viset za Schumacherem, byl evidentně rychlejší než sedminásobný šampión. Předjetí se mu podařilo až v desátém kole v zatáčce St. Devote. Ve čtrnáctém okruhu poprvé přezouval Schumacher, problém se svými pneumatikami měl i Rosberg. V patnáctém kole se před něj dostal Massa s Ferrari.

V šestnáctém okruhu byl u svých mechaniků Button, krátce po něm i Rosberg. Vettel přezouval o kolo později. Webber zajel k mechanikům Red Bullu hned po svém stájovém kolegovi ale zdržel se déle než by si přál. Alonso přezouval v sedmnáctém okruhu. Po prvních zastávkách se do vedení dostal díky své časné zastávce Button, Vettel ztrácel zhruba šest sekund. V třiadvacátém kole zajel pro nové pneumatiky Hamilton, zastávka se mu ale vůbec nepovedla a propadl se až na třináctou příčku. Trať v Monaku neseděla vozům Mercedes, již v osmadvacátém kole dostali Schumacher i Rosberg jedno kolo. Button jel na čele velmi rychle, ve třiatřicátém okruhu měl na druhého Vettela náskok čtrnáct sekund. Ten se ale vzápětí rozplynul, neboť jezdec McLarenu zajel pro nové pneumatiky a propadl se na druhé místo. V třicátém čtvrtém kole došlo ke kolizi Hamiltona s Massou, Massa v zápětí havaroval v tunelu a na trať vyjel safety car. O chvíli později postihl Schumachera technický problém a jeho Mercedes se zastavil těsně před nájezdem do boxů za zatáčkou Rascasse. Mercedes dnes neměl šťastný den. Safety car zajel do boxů v nájezdu do devětatřicátém okruhu a začalo se opět závodit. Vettelův původně čtyřsekundový náskok na Buttona se začal rychle snižovat, Němec měl již značně ojeté pneumatiky.

Hamilton dostal za kolizi s Massou penalizaci průjezdem boxovou uličkou, vrátil se na deváté příčce. Button jel do boxů ve čtyřicátém devátém okruhu, vrátil se na třetí pozici. Hamilton byl u mechaniků o kolo později než Button, svou pozici si udržel i po zastávce. Button neměl před sebou žádné jezdce a zajížděl nejrychlejší kola závodu. V šestapadesátém okruhu byl v boxech Webber, na závodní trať se vrátil sedmý. Vettel stále kroužil na špici s velmi ojetými tvrdými pneumatikami, s těsným odstupem jezdil druhý Alonso, třetí Button se již přiblížil na rozdíl dvou sekund a stále se přibližoval. Patnáct kol před cílem se vedoucí trojice sjela dohromady. Devět kol před cílem se na trati zahustil provoz, vedoucí trojice dojela vláček jezdců o kolo zpět a u bazénu se v důsledku nastalé situace střetli Alguersuari a Petrov. Na trať poté vyjel již podruhé safety car, následně byl závod kvůli otřesenému Petrovovi zastaven.

Opětovný start se odehrál po zhruba dvacetiminutové přestávce za safety carem, ten ale po jednom okruhu zajel do boxů a začal pětikolový závěrečný spurt. V zatáčce St. Devote došlo k lehkému kontaktu Maldonada s Hamiltonem, Venezuelan po nárazu do bariéry ze závodu odstoupil.

Vítězství si díky odvážné strategii z Monaka odváží suverén Vettel, druhý dojel Alonso a třetí Button. Čtvtou příčku uhájil Webber, pátý dojel Kobayashi, šestý Hamilton, sedmý Sutil a osmý Heidfeld.

Výsledky Grand Prix Monaka
Monte Carlo, Monaco
78 kol; 260.520km
Počasí: slunečno

Klasifikováni:

Poz. Jezdec    Tým            Čas
 1. Vettel    Red Bull-Renault      2h09:38.373
 2. Alonso    Ferrari          +   1.138
 3. Button    McLaren-Mercedes      +   2.378
 4. Webber    Red Bull-Renault      +  23.100
 5. Kobayashi   Sauber-Ferrari       +  26.900
 6. Hamilton   McLaren-Mercedes      +  27.200
 7. Sutil     Force India-Mercedes    +  1 kolo
 8. Heidfeld   Renault          +  1 kolo
 9. Barrichello  Williams-Cosworth     +  1 kolo
10. Buemi     Toro Rosso-Ferrari     +  1 kolo
11. Rosberg    Mercedes          +  1 kolo
12. Di Resta   Force India-Mercedes    +  2 kola
13. Trulli    Lotus-Renault       +  2 kola
14. Kovalainen  Lotus-Renault       +  2 kola
15. D'Ambrosio  Virgin-Cosworth      +  2 kola
16. Liuzzi    HRT-Cosworth        +  3 kola
17. Karthikeyan  HRT-Cosworth        +  3 kola
18. Maldonado   Williams-Cosworth     +  5 kol

Nejrychlejší kolo: Webber, 1:16.234

Neklasifikováni/odstoupili:

Jezdec   Tým          V okruhu
Petrov    Renault           68
Alguersuari  Toro Rosso-Ferrari      68
Massa     Ferrari           33
Schumacher  Mercedes           33
Glock     Virgin-Cosworth       31
Perez     Sauber-Ferrari      nestartoval

Pořadí šampionátu po šesti závodech:        

Jezdci:         Konstruktéři:       
 1. Vettel    143    1. Red Bull-Renault     222
 2. Hamilton   85    2. McLaren-Mercedes     161
 3. Webber    79    3. Ferrari          93
 4. Button    76    4. Renault          50
 5. Alonso    69    5. Mercedes          40
 6. Heidfeld   29    6. Sauber-Ferrari       21
 7. Rosberg    26    7. Force India-Mercedes    10
 8. Massa     24    8. Toro Rosso-Ferrari     7
 9. Petrov    21    9. Williams-Cosworth      2
10. Kobayashi   19
11. Schumacher  14
12. Sutil     8
13. Buemi     7
14. Perez     2
15. Barrichello  2
16. Di Resta    2    

Neoficiální časy

Napište reakci

TOPlist