Encyklopedie automobilů a historie automobilek
Úterý, 21. 3. 2023

Archív

Hamilton získal v Abu Zabí druhý titul mistra světa

Ham_Abu ZabiLewis Hamilton na Mercedesu se podruhé v kariéře stal šampiónem formule 1. V závěrečném závodě sezóny 2014 nepřipustil překvapení a dojel si pro vítězství nejen v GP Abu Zabí, ale i v celé sezóně.

Již před startem bylo jisté, že se letošním mistrem světa stane jezdec týmu Mercedes. Nestandardní změnu pořadí mezi Hamiltonem a Rosbergem mohl přinést pouze dvojitý bodový příděl, který se v letošním posledním závodě poprvé rozděloval.

Do finálového závodu sezóny odstartoval z pole position Rosberg, druhý se na startovní rošt postavil jeho týmový kolega Hamilton. V druhé řadě stáli oba piloti vozů Williams.

Start se nepovedl Rosbergovi, Hamilton využil šanci a okamžitě vystřelil do čela. Dobrý start předvedl i Button, který se posunul na čtvrté místo za Massu. Hamilton si v čele vybudoval drobný náskok, který držel až do 11. kola, kdy zamířil z první pozice do boxů. Na okruh se vrátil na třetím místě. O jedno kolo déle vydržel na trati Rosberg, Hamiltona ale v pořadí svou zastávkou nepřeskočil. Britský jezdec si držel před Rosbergem zhruba třísekundový náskok. Téměř v polovině závodu se na Rosbergově monopostu vyskytly problémy se systémem ERS a Němec ztrácel okolo tří sekund na kolo. O titulu se tak prakticky rozhodlo již v 27. kole, kdy se před jezdce Mercedesu posunul Massa na Williamsu. Ve 32. okruhu stavěl Hamilton podruhé u mechaniků a po návratu se zařadil na druhé místo za Massu s Williamsem. V 35. kole měnil pneumatiky Rosberg a na trať se vrátil na sedmém místě. Němec se kvůli technickým problémům stále propadal pořadím a jen mimořádná smůla by Hamiltona připravila o mistrovský titul. Massa obul na posledních 10 kol super měkkou směs a začal stahovat deseti sekundový náskok Hamiltona. Pět kol před cílem se Rosberg propadl na devátou pozici a Massův odstup a Hamiltona se zmenšil na pět sekund. V následujícím okruhu Rosberg výrazně zpomalil a začal se propadat mimo bodové pozice. Hamilton nakonec svůj náskok před Massou udržel a dojel si nejen pro vítězství v závěrečné GP sezóny, ale i v souboji o titul. Na druhém místě skončil na okruu Yas Marina Massa a třetí druhý jezdec Williamsu Bottas.

Napište reakci

TOPlist