Encyklopedie automobilů a historie automobilek
Úterý, 21. 3. 2023

Archív

Hamilton triumfoval v nočním Bahrajnu

Ham_BahrajnGP Bahrajnu se poprvé v historii jela za umělého osvětlení. Stáj Mercedes potvrdila letošní suverenitu a i přes skvělé souboje svých jezdců nedaly stříbrné šípy svým soupeřům šanci.

Hamilton na startu předjel Rosberga, který stál na pole position, zatímco na třetí příčku se dostal brilantním startem Massa. Posléze se situace na čele stabilizovala, ve středu jezdeckého pole docházelo k řadě více či méně tvrdých soubojů. Vettelovi přestal okolo 15. kola fungovat systém DRS a my jsme se dočkali nebývalého počinu. Red Bull jej na výzvu týmového kolegy nechal uvolnit cestu ve prospěch Ricciarda. Jezdci Mercedesu si jeli na čele závodu svou vlastní ligu a v 18. kole došlo k prvnímu ataku Rosberga na Hamiltona, Brit ale prozatím odolal. O kolo později se útok opakoval a Rosberg se na chvíli dostal do vedení. Hamilton se ale do čela opět navrátil. Vedoucí Hamilton následně zajel ve 20. okruhu k mechanikům a na trať se vrátil jako druhý za svým stájovým kolegou.  Rosberg při druhé zastávce zvolil jinou pneumatikářskou strategii a opět se s velkým náskokem na konkurenci zařadil za týmového kolegu. V necelé polovině závodu za nimi kroužilo duo týmu Williams v pořadí Massa – Bottas, další dvě příčky patřily pilotům Force India Hülkenbergovi a Pérezovi.

  V 26. kole zajel Bottas do boxů a o třetí místo se strhl nelítostný souboj. Přes Massu se nejprve přehnal Pérez a krátce nato i Hülkenberg. Ve 32. kole předjel Ricciardo sedmého Räikkönena a o pár zatáček později jej překonal i Bottas s novými pneumatikami. V 41. okruhu došlo k sestřelení Gutierezova Sauberu Lotusem Kolumbijce Maldonada. Sauber zůstal stát za jednou ze zatáček a na trať byl povolán safety car. To si bleskově uvědomili u Mercedesu a oba vedoucí vozy povolali k výměně pneumatik. Hamilton dostal v souladu se zvolenou strategií tvrdší směs pneumatik a Rosberg měkčí, což jej do závěru favorizovalo. Ve 47. kole se znovu odstartovalo a došlo k řadě soubojů. Na čele si to rozdávaly oba Mercedesy a během pár zatáček zmizeli oba jezdci stříbrných šípů svým pronásledovatelům z dosahu. Ricciardo předjel pátého Vettela. Rosberg stále útočil na Hamiltona, jezdci Mercedesu si nedarovali ani centimetr asfaltu. Hamilton ale nakonec vítězství uhájil, druhý skončil Rosberg a třetí překvapivě Pérez s Force India.

Napište reakci

TOPlist