Encyklopedie automobilů a historie automobilek
Středa, 5. 10. 2022

Archív

Hamilton ovládl GP Kanady

Stejně jako před čtrnácti dny v Turecku dominoval v GP Kanady tým McLaren, Hamilton s Buttonem opět nedali soupeřům šanci.

Ještě před startem se výrazně zhoršily šance Marka Webbera na vítězství, jelikož Australan musel neplánovaně vyměnit převodovku. To pro něj znamenalo posun na roštu o pět míst zpět.

Skvělý start měl Schumacher, který si polepšil o pět míst a prosmýkl se na osmou pozici. Start okořenila i kolize Liuzziho s Massou a de la Rosy v úvodním esíčku, na předních příčkách se pořadí nezměnilo. Všichni aktéři konfliktu museli v nájezdu do druhého kola k mechanikům. Kobajašiho Sauber se v poslední šikaně prvního kola políbil se zdí Tří šampionů a odkráčel do boxů. Hamilton i Button startovali na měkkých pneumatikách, které si ale s montrealskou tratí nerozuměly. V pátém kole Buttona předjel Webber, rozdíl mezi dvěma směsmi byl propastný. Button měnil gumy už v sedmém kole, zatímco Hamilton se pral na čele s dotírajícím Vettelem. Hamilton odolal a v nájezdu do osmého kola zajel do boxů, stejně jako Alonso. Jezdci Ferrari se ale zastávka podařila lépe a dostal se před Brita. Na čele se usadil Vettel, druhý jezdil Webber , třetí Kubica a na čtvrté příčce byl Schumacher.

Sedminásobný šampión přezouval ve třináctém kole závodu. Po návratu na trať svedl tvrdý souboj s Kubicou, ze kterého vyšel vítězně. V dalším kole ale opět zamířil do boxů a propadl se až na třináctou příčku. Webber byl u mechaniků ve stejném kole jako Schumacher. Nerychlejší časy zajížděli v této fázi závodu Alonso s Hamiltonem. Vettel přezul v patnáctém kole a dostal měkkou směs. V šestnáctém okruhu předjel Hamilton Alonsa a dostal se do vedení.

V sedmadvacátém kole zajel podruhé pro pneumatiky Hamilton a vrátil se na pátém místě, v dalším okruhu přezouvali Button a Vettel. Alonso zajel nejrychlejší čas závodu a v devětadvacátém kole zamířil podruhé do boxů. Hamiltonovi se dřívější zastávka vyplatila a udržel se před Alonsem.  Vedení si  o necelých devět sekund udržoval Webber, který měl ale o zastávku méně než ostatní jezdci na špici. Ve dvaatřicátém kole ze závodu odstoupil de la Rosa a u Saberu mohli balit.

Ve třiačtyřicátém kole přezouval Massa, na trať se vrátil až na čtrnácté příčce a jeho výkon byl protikladem jeho stájového kolegy Alonsa. Webberovy pneumatiky přestávaly pracovat a ve čtyřiačtyřicátém kole ztratil na přímé konkurenty 1,5 s. Třiadvacet kol před koncem závodu odstoupil Trulli, jeho Lotusu odešly brzdy. V nájezdu do 50. okruhu předjel Hamilton Webbera, jehož pneumatiky již byly v opravdu špatné kondici. Alonso Webbera již předjet nedokázal a devatenáct kol před cílem dostal Webber měkkou sadu pneumatik, na které chtěl vydržet do cíle.

Čtrnáct kol před koncem předjel Button Alonsa při společném předjíždění Chandhoka o kolo a posunul se na druhou příčku za stájového kolegu Hamiltona. Deset kol před cílem byl v boxech potřetí Kubica. Pět kol před koncem závodu byl u mechaniků Massa, který si v souboji se Schumacherem urazil přední křídlo. Schumacherovy pneumatiky byly v závěru ve špatné kondici a těsně za jeho zádí byl Liuzziho monopost. Jezdec Mercedesu se zuby nehty bránil, ale v posledním kole o poslední bodovanou pozici přišel. Hamilton si první příčku pohlídal a v Kanadě si dojel pro třináctý triumf kariéry. Skvělý výkon McLarenu potvrdil druhý Button, třetí příčku vybojoval Alonso na Ferrari.

 

Výsledky závodu

GP Kanady
Montreal, Kanada
70 kol; 309.396km
Počasí: slunečno

Klasifikováni:

Poz. Jezdec    Tým          Čas
 1. Hamilton   McLaren-Mercedes      1h33:53.456
 2. Button    McLaren-Mercedes      +   2.254
 3. Alonso    Ferrari          +   9.214
 4. Vettel    Red Bull-Renault      +  37.817
 5. Webber    Red Bull-Renault      +  39.291
 6. Rosberg    Mercedes          +  56.084
 7. Kubica    Renault          +  57.300
 8. Buemi     Toro Rosso-Ferrari     +  1 kolo
 9. Liuzzi    Force India-Mercedes    +  1 kolo
10. Sutil     Force India-Mercedes    +  1 kolo
11. Schumacher  Mercedes          +  1 kolo
12. Alguersuari  Toro Rosso-Ferrari     +  1 kolo
13. Hülkenberg  Williams-Cosworth     +  1 kolo
14. Barrichello  Williams-Cosworth     +  1 kolo
15. Massa     Ferrari          +  1 kolo
16. Kovalainen  Lotus-Cosworth       +  2 kola
17. Petrov    Renault          +  2 kola
18. Chandhok   HRT-Cosworth        +  4 kola
19. Di Grassi   Virgin-Cosworth      +   5 kol

Nejrychlejší kolo: Kubica, 1:16.972

Neklasifikováni/odstoupili:

Jezdec    Tým        V okruhu
Glock     Virgin-Cosworth       50
Trulli    Lotus-Cosworth        43
De la Rosa  Sauber-Ferrari        31
Senna     HRT-Cosworth         14
Kobayashi   Sauber-Ferrari        2

Pořadí šampionátu po osmi závodech:        

Jezdci:          Konstruktéři:       
 1. Hamilton   109    1. McLaren-Mercedes     215
 2. Button    106    2. Red Bull-Renault     193
 3. Webber    103    3. Ferrari          161
 4. Alonso    94    4. Mercedes         108
 5. Vettel    90    5. Renault          79
 6. Rosberg    74    6. Force India-Mercedes    35
 7. Kubica    73    7. Williams-Cosworth      8
 8. Massa     67    8. Toro Rosso-Ferrari     8
 9. Schumacher  34    9. Sauber-Ferrari       1
10. Sutil     23
11. Liuzzi    12
12. Barrichello  7
13. Petrov     6
14. Buemi     5
15. Alguersuari  3
16. Hülkenberg   1
17. Kobayashi   1    

Neoficiální časy

Napište reakci

TOPlist