Encyklopedie automobilů a historie automobilek
Středa, 5. 10. 2022

Archív

GP Turecka: Vettelův vítězný návrat

Úřadující šampión se v Turecku vrátil na vítěznou vlnu a vybojoval své letošní třetí vítězství. Zároveň si upevnil vedoucí příčku v šampionátu.

Vettel byl nejrychlejší již v kvalifikaci a své pole position dokázal na startu dokonale využít . Start závodu se podařil Rosbergovi, který se dostal na druhou pozici před Webbera. Hamilton vyjel za zatáčkou č. 3 mimo čistou závodní stopu a propadl se až na šesté místo. Ve třetím kole se Petrov snažil dostat před Schumachera, ten mu zkřížil dráhu a došlo ke vzájemné kolizi, při níž Němec přišel o přední křídlo a musel do boxů. Pilot renaultu pokračoval bez poškození. Po návratu na trať se sedminásobný šampión zařadil až na dvaadvacáté místo.

V pátém kole se před druhého Rosberga propracoval Webber, na čele tak opět byly jako na startu oba Red Bully. V závodě docházelo k mnoha předjížděcím manévrům, k čemuž přispíval hlavně systém stavitelného zadního křídla. V šestém okruhu se před Buttona posunul Hamilton, který chtěl minimálně vrátit na svou pozici po startu. Rosberg byl pod tlakem Alonsa a Španěl se před něj v sedmém kole bez potíží posunul. Oba jezdci mclarenu si nedarovali centimetr trati a v osmém  kole se Button opět vrátil před Hamiltona.  Na týmové kolegy z McLarenu se přitom zezadu dotáhl Massa, který se v devátém kole dostal před Hamiltona. Následně pak oba společně zajeli k mechanikům, Brit byl v boxech rychlejší a vrátil se před Massu. V jedenáctém okruhu poprvé přezouvali Alonso a Webber, vedoucí Vettel o kolo později. Až do čtrnáctého okruhu vydržel na trati Button, pozdní zastávka v boxech se mu ovšem nevyplatila a propadl se na sedmé místo.

V patnáctém kole se Hamilton posunul před Rosberga na čtvrté místo. Na jezdce Mercedesu zle dotíral Massa na Ferrari, oba si nic nedarovali. V jednadvacátém okruhu byl podruhé v boxech HJamilton, propadl se na desáté místo. V dvaadvacátém kole podruhé přezouval Webber, Massa i Button se dostali před Rosberga. Němec v následujícím kole zajel k mechanikům. Ve čtyřiadvacátém  kole se Button dostal před Massu, Brazilec ihned na to přezouval. V šestadvacátém okruhu zajel ke své druhé zastávce v závodě vedoucí Vettel. Jen o kolo později zastavil v boxech podruhé Button, po návratu se zařadil před Rosberga. Ve třicátém okruhu se Alonso dostal před Webbera na druhé místo. V pětatřicátém kole se Button posunul před Massu. Jeho týmový kolega Hamilton měl problém při výměně pneumatik a nabral v boxech patnáctisekundovou ztrátu. Webber měnil obutí v šestatřicátém okruhu.

Druhý Alonso potřetí přezouval v sedmatřicátém kole, i po zastávce se udržel  před Webberem a byl připraven stíhat vedoucího Vettela. Ve čtyřicátém okruhu si třetí zastávku odbyl Button, o kolo později přezouval Vettel, svou vedoucí pozici si udržel i po návratu na trať. V pětačtyřicátém kole si pro poslední sadu pneumatik přijel Rosberg, o kolo později absolvoval čtvrtou zastávku Webber. Di Resta si do seznamu závdodů nepřipíše další pozitivní zápis, neboť jej v šestačtyřicátém okruhu jej zradila technika a se svým monopostem zastavil u trati. Také Alonso se ještě počtvrté podíval do boxů, jeho týmový kolega Massa jej napodobil o kolo později. Vettel naposledy přezouval v osmačtyřicátém okruhu. Webber v závěru zrychlil a v dvaapadesátém kole se dostal před Alonsa na druhé místo. Čtyři kola před cílem předjel pátého Buttona dobře jedoucí Rosberg, Brit měl o šest kol starší pneumatiky a potýkal se s trakcí.

Pro vítězství si nakonec suverénním výkonem dojel Vettel, druhý skončil jeho týmový kolega Webber a třetí příčku obsadil Alonso. Čtvrtý dojel Hamilton, pátý Rosberg, šestý Button, sedmý skončil Heidfeld, osmý  Petrov, devátý Buemi a poslední bodovanou příčku obsadil Kobayashi.

Napište reakci

TOPlist