Encyklopedie automobilů a historie automobilek
Sobota, 4. 4. 2020

Archív

GP Španělska: Vettel nedal Hamiltonovi šanci

Slunečné Španělsko přivítalo pátý závod letošní sezóny šampionátu F1. Vítězné vavříny získal po strhujícím souboji s Hamiltonem úřadující šampión Vettel.

  Na pole position se v Barceloně postavil Australan Webber s Red Bullem a záda mu kryl jeho stájový kolega Vettel. Kvalifikační dominance červených býků je letos naprosto neotřesitelná. Start závodu se vynikajícím způsobem povedl čtvrtému Alonsovi, který se dostal před oba jezdce Red Bullu i třetího Hamiltona. Dobrý start měl i desátý Schumacher, který se dokázal posunout až na šestou příčku. Špatně naopak odstartoval Webber, který se z první příčky propadl na třetí pozici za Vettela.

  V úvodních kolech se špička trochu roztáhla, Alonso nebyl v přímém ohrožení od druhého Vettela. Vedoucí čtveřice ve složení Alonso, Vettel, Webber a Hamilton zajížděla mnohem rychlejší časy než za nimi jedoucí jezdci v čele s Petrovem. Horké počasí slibovalo rychlé opotřebení pneumatik. V desátém kole byl jako první ze špičky v boxech Vettel. O kolo později přezouvali Alonso, Webber a Schumacher. Nové gumy byly výrazně rychlejší a Vettel zásluhou časné zastávky postupoval vpřed. Ve dvanáctém okruhu byl v boxech Hamilton. Následovali jej i Massa, Petrov a Rosberg.

   První zastávky v boxech přinesly změnu v podobě posunu Hamiltona na třetí místo před Webbera, Australan na Brita ztrácel již tři sekundy. V patnáctém kole poprvé přezouval Button, po zastávce zajížděl velmi rychlé časy. Již v devatenáctém okruhu se k druhé zastávce odhodlal Vettel, na trať se vrátil na čtvrté příčce. O kolo později přezouvali vedoucí Alonso i třetí Webber. Vettelovi se změna strategie vyplatila a díky časné zastávce se dostal před Alonsa. Hamilton mezitím kroužil na první příčce, zvolil delší druhý úsek. Podruhé přezouval až ve čtyřiadvacátém kole a po zastávce se pohodlně vrátil před Alonsa s Webberem na druhém místě. Vettel měl na čele již čtyřsekundový náskok. Ten se Hamiltonovi postupně dařilo snižovat, jeho o pět kol mladší pneumatiky byly rychlejší.

  Ve třicátém okruhu absolvovali třetí zastávku Alonso s Webberem, oba dva poprvé v závodě použili tvrdší směs. Button zastavil u mechaniků o kolo později, po návratu se zařadil na vrátil pátou pozici. V pětatřicátém kole se Webber dostal před Alonsa, Španěl mu ale předjetí vzápětí vrátil. Do boxů zamířil vedoucí Vettel, do závodu se s tvrdou směsí pneumatik vrátil na druhém místě. Hamilton přezul na stejnou směs o jeden okruh později než Vettel a i po zastávce si udržel druhou příčku. Button jel na měkké směsi a na cílové rovince dostal před Webbera, o kolo později pak pokořil i Alonsa. Ve čtyřicátém kole přezouval Španěl počtvrté, do hry se vrátil na pátém místě. O šesté místo spolu bojovali oba jezdci Mercedesu, v dvaačtyřicátém okruhu zajel k mechanikům Schumacher a o kolo později i Rosberg, pořadí mezi nimi se ale nezměnilo.

  V osmačtyřicátém kole naposledy přezouval Webber a udržel si čtvrtou pozici. Vettel jej následoval o kolo později. Button měnil poslední sadu pneumatik v devětačtyřicátém okruhu, Hamilton v kole padesátém a opět se zařadil do těsného závěsu za Vettela. V jednapadesátém okruhu havaroval Kovalainen na Lotusu a závod pro něj skončil. Posledních deset kol slibovalo zajímavý souboj o vedoucí pozici, Hamilton tlačil na Vettela ze všech sil, jezdci Red Bullu v závodě opět střídavě fungoval a nefungoval systém KERS. V jednašedesátém kole skončil v závodě Brazilec Massa.

  Vettel si nakonec svou vedoucí pozici udržel a dojel si tak pro své letošní čtvrté vítězství. Na druhém místě skončil Hamilton a třetí příčku získal jeho týmový kolega Button. Čtvrtý dojel Webber na Red Bullu, pátý Alonso s Ferrari již skončil se ztrátou jednoho kola a v domácím závodě na stupně vítězů nevystoupil.

Napište reakci

TOPlist