Encyklopedie automobilů a historie automobilek
Středa, 5. 10. 2022

Archív

GP Malajsie: Vettel si odváží první letošní triumf

Vettel MalajsieKolotoč F1 se z Austrálie přesunul do Malajsie. Na okruhu v Sepangu se odehrálo několik zajímavých soubojů, pro vítězství si dojel trojnásobný šampion F1 Vettel.

Do druhé GP sezóny odstartoval z pole position trojnásobný šampión Vettel, který byl téměř o sekundu rychlejší než druhý Massa na Ferrari. Brazilec opět porazil v kvalifikaci svého stájového kolegu Alonsa, jemuž patřilo na roštu třetí místo. Do druhé řady se vedle něj postavil Hamilton s Mercedesem. Vítěz úvodní GP Räikkönen zajel sedmý čas, kvůli penalizaci za blokování Rosberga v  kvalifikaci byl ale na roštu posunut o tři místa zpět.

V Sepangu se startovalo na částečně mokré trati a na přechodných pneumatikách. Start se nepovedl jezdcům Ferrari, Massa se propadl na sedmé místo a Alonso si při souboji s Vettelem nalomil přední křídlo. V nájezdu do 2. okruhu ale mechanici Španěla nepochopitelně nezavolali k jeho výměně a na konci cílové rovinky se mu křídlo ulomilo, přičemž dvojnásobný šampion pohřbil naděje na dojezd v kačírku zatáčky č. 1. Vettel si na čele držel drobný náskok, druhý kroužil Webber, jemuž se skvěle vydařil start a třetí Hamilton. V šestém kole přezul vedoucí Vettel na slicky, napodobil jej i Massa. Na vlhké části trati se Němec zpočátku trápil, a proto Webber dostal doporučení, aby ještě zůstal na přechodných pneumatikách. V sedmém kole přezula velké skupina jezdců, v osmém prakticky celý zbytek startovního pole.

Po sérii prvních zastávek se na čele usadil Webber, druhý jezdil Vettel a třetí Hamilton. Ve 20. kole podruhé přezul Webber, o okruh později zajeli k mechanikům Massa a Grosjean. Hamilton, Button a Räikkönen přezouvali v 22. okruhu. Vettel a Rosberg vydrželi na trati o kolo déle, na prvních čtyřech pozicích se ale po zastávkách pozice nezměnily. Dvojice jezdců Mecedesu se ovšem pomalu přibližovala vedoucímu duu Red Bullu.

Ve 31. okruhu zamířil k třetí zastávce Hamilton, o kolo déle na trati vydrželi Webber a Rosberg. Vettel přezouval až v 33. kole a pozdní zastávka se mu nevyplatila, posunul se před něj Hamilton a jen těsně se zařadil před Rosberga. Button u mechaniků zažil horkou chvilku, když jej vypustili bez řádně upevněného předního kola a ti jej museli zatlačit zpět do stání. Brit se z bodovaných pozic propadl až na čtrnáctou pozici. V 39. kole se Vettel dostal na cílové rovince před Hamiltona a zařadil se na druhé místo. Poslední zastávku si Hamilton odbyl v 42. okruhu, o kolo později stavěli Vettel a Rosberg. Webber vydržel na trati o kolo déle a jen těsně se vrátil před Vettela. V nadcházejících několika zatáčkách předvedl Australan kvalitní defenzívu a vedoucí pozici udržel i bezprostředně po poslední zastávce. V dalším okruhu se ale oba jezdci Red Bullu utkali znovu a Vettel se dostal do vedení. Dvojice Mercedesu ztrácela pět kol před cílem na vedoucího Vettela již přes dvanáct sekund. Hamilton šetřil na příkaz šéfa stáje Brawna palivo, Rosberg který byl viditelně rychlejší ale nedostal z interních důvodů povolení k jeho předjetí.

Vettel si bez problémů dojel pro svůj letošní první triumf, double Red Bullu potvrdil druhý Webber, na třetím a čtvrtém místě dojela dvojice Mercedesu Hamilton a Rosberg. Pátý skončil Massa s Ferrari, šestý Grosjean, sedmý jeho týmový kolega u Lotusu Räikkönen. Elitní desítku uzavřeli Hülkenberg, Pérez a  Vergne.

Napište reakci

TOPlist