Encyklopedie automobilů a historie automobilek
Pondělí, 24. 7. 2017

Archív

GP Kanady: První vítězství Ricciarda

RicciardoZávodní okruh Gillese Villeneuvea v Montrealu byl svědkem letošního nejnapínavějšího závodu F1. Ten přinesl konec dominance monopostů týmu Mercedes a první triumf ve formuli 1 pro australského jezdce týmu Red Bull Ricciarda.

Po startu závodu, který se jel za slunného počasí, se o jedno místo propadl Hamilton a na druhé místo se před něj posunul Vettel. Rosberg si udržel vedoucí pozici ze startovního roštu. Po průjezdu šikanou se ale srazili jezdci Marussie Chilton a Bianchi. Oba monoposty zůstaly očesané stát na trati a do služby byl v polovině prvního kola povolán safety car. Jezdci pak šetřili palivo a pneumatiky, teprve v nájezdu do 8. kola byl závod restartován. Všichni jezdci na špici si udrželi své pozice, v 11. kole se Hamilton posunul zpět na druhou příčku před Vettela. Kolem 15. okruhu začaly první zastávky v boxech, v 16. kole přezouval poprvé Vettel, v 18. kole měnili pneumatiky Rosberg a v 19. Hamilton. Změnu pořadí ovšem první zastávky nepřinesly. Vettel se díky jiné strategii propadl až na 5. místo, třetí jezdil Pérez.

Rosberg musel odolávat narůstajícímu tlaku Hamiltona, chyboval a zkrátil si trať, postih ze strany komisařů závodu se mu ale vyhnul. Ve 45. okruhu Rosberg přezouval podruhé, Hamilton na trati opět vydržel o kolo déle. Brit byl ale při zastávce rychlejší a posunul se před německého jezdce. Oba Mercedesy ale trápily brzdy. Nakonec Hamiltonovi totálně zkolabovaly brzdy jeho Mercedesu a to pro něj znamenalo nejen konec napínavé honičky, ale i závodu. V čele pořadí byl v té době ale Massa, Brazilec si ovšem ve 48. kole dojel do boxů pro nové pneumatiky a propadl se zpět na 6. příčku. Rosberg měl taktéž vážné potíže s brzdami a zezadu se k němu rychlostí světla blížili další vlčáci v čele s Pérezem. Rychlá kola jezdil Massa, snadno se dotáhl na Vettela. Ricciardo se ve vláčku za druhým Pérezem odhodlal k útoku a tři kola před cílem se prosmýkl na druhé místo. Dvě kola před cílem se pak Ricciardovi podařilo předjet i Rosberga s přehřátými brzdami a ujal se vedení. Rosberg nakonec udržel druhé místo a třetí dojel úřadující šampion Vettel. Snahu Massy na dobrý výsledek zmařila srážka s Pérezem v úvodu posledního kola. Pro oba závod skončil předčasně a jezdci jej dokončili za safety carem. Pérez byl za způsobení havárie penalizován posunem o 5 míst na startu nadcházející GP. Ricciardo svým prvním vítězstvím v F1 potvrdil své kvality a oprávněnost angažmá u Red Bullu.