Encyklopedie automobilů a historie automobilek
Neděle, 14. 8. 2022

Archív

GP Brazílie opanoval Australan Webber

Poslední závod sezóny 2011 rozluštil tajenku ohledně jména letošního vicemistra F1. Stal se jím Jenson Button s McLarenem.

  Rekordní patnáctý triumf v letošních kvalifikacích postavil na pole position Vettela. Úřadující šampión nenechal nikoho na pochybách a na startu vyrazil neohroženě vstříc dalšímu vítězství. Dobrý start předvedl Alonso, který se posunul před Hamiltona na čtvrtou příčku. Během několika úvodních kol se jezdecké pole roztáhlo. V 10. kole spolu kolidovali v boji o deváté místo Senna se Schumacherem, sedminásobný šampión  si prořízl zadní pneumatiku a pomalu se doploužil do boxů. Propadl se přitom až na chvost jezdeckého pole.

  Alonso dokázal předjet třetího Buttona a záhy si vybudoval drobný náskok. Ve 14. okruhu hlásil Vettelův inženýr problém s převodovkou, jezdce Red Bullu to ale nezpomalilo. V 16. kole poprvé přezouval Button, o kolo později pak Alonso i Hamilton. Španěl se po návratu na trať zařadil před Buttona, Hamilton pak za svého týmového kolegu. Vettel vydržel na trati o kolo déle.

  Ve 30. okruhu vedoucí Vettel na konci cílové rovinky zřetelně zpomalil a předjel jej stájový kolega Webber. Nakolik to bylo vinou avizovaného problému s převodovkou nebo strategie stáje Red Bull, vědí jen v Milton Keynesu.

  V 59. kole byl u mechaniků Webber, o kolo později pak Vettel, Australan přitom zůstal ve vedení. V 62. okruhu se Button posunul před Alonsa na třetí místo. Na víc to ovšem nestačilo. Pro vítězství si poprvé v letošní sezóně dojel Webber, druhý skončil jeho týmový kolega Vettel a třetí Button s monopostem McLaren.

Napište reakci

TOPlist