Encyklopedie automobilů a historie automobilek
Pátek, 7. 10. 2022

Archív

GP Belgie ovládl nedostižný Vettel

Na trať v belgických Ardenách zasvítilo během závodního víkendu pořádně slunce a přineslo dvojitý triumf jezdcům týmu Red Bull. Skvělý závod ale zajel i veterán Schumacher.

Start GP Belgie se nepovedl Webberovi, který se propadl ze třetí až na osmou pozici. Do vedení se za zatáčkou Eau Rouge dostal překvapivě Rosberg, V první zatáčce spolu kolidovali Senna a Alguersuari, Španěl ze závodu odstoupil a Senna se po zastávce propadl až na chvost jezdeckého pole. Ve třetím okruhu se Vettel dostal do vedení.

Již ve 4. kole byli v boxech Webber a Button. Před Massu se na třetí místo dostal Alonso, o zatáčku později pak i Hamilton. V 6. kole přezouval i Vettel, o tři kola později pak z vedoucí pozice Alonso. Jezdec Ferrari se po návratu přetahoval o pozici s Webberem, v 9. okruhu se před jezdce Red Bullu dostal definitivně. V 10. kole měnil pneumatiky Hamilton, po návratu se zařadil na osmé místo. Ve 13. kole kolidoval Hamilton s Kobayashim a závod pro něj skončil. Na trať vyjel Safety Car a do boxů rychle zamířili pro nové pneu Vettel, Button a Schumacher.

Na konci 16. okruhu zajel vůz s Berndem Myländerem do boxů a začalo se opět závodit. Jezdecké pole vodil Alonso, to mu ale vydrželo jen dvě kola a na vedoucí příčku se posunul Vettel. Button postupoval jezdeckým polem vpřed, postupně si podal Sutila, Massu a Rosberga a v šestadvacátém kole byl již čtvrtý. Jezdci na čele si stěžovali na puchýřky na pneumatikách. Ve 30. okruhu si proto Alonso zajel pro již čtvrtou sadu pneumatik v závodě, vedoucí Vettel vydržel na trati o jeden okruh déle. Přezouvali i Massa s Rosbergem. Vettel se vrátil za Buttonem na třetím místě, v 32. kole jej ale úřadující šampión předjel. Button si v dalším okruhu zajel pro další sadu pneumatik, vrátil se na čtvrté pozici. Massa zřejmě nebyl s novými pneumatikami zcela spokojen a po třech kolech opětovně přezouval.

Schumacher si ve Spa užíval dvacáté výročí svého prvního závodu v F1 a po startu z poslední pozice se v 35. kole posunul před Sutila na šesté místo za Rosberga. V 37. kole se Webber dostal před Alonsa a Red Bull směřoval k dvojitému vítězství. Za touto dvojicí se ale schylovalo k dramatu. Tři kola před cílem se před Alonsa posunul Button a napravil si po včerejší nepovedené kvalifikaci reputaci. Vettel si první pozici pohlídal a připsal si již sedmnáctý triumf kariéry v F1. Druhý dojel jeho stájový kolega Webber, třetí pak Button na McLarenu. Čtvrtou příčku udržel Alonso, pátý skončil Schumacher, šestý Rosberg, sedmý Sutil, osmý Massa, devátý Petrov a desátý Maldonado.

Napište reakci

TOPlist