Encyklopedie automobilů a historie automobilek
Úterý, 22. 8. 2017

Archív

GP Bahrajnu: První letošní triumf Vettela

Čtvrtý závod letošního ročníku šampionátu F1 ovládl čtvrtý jezdec. Na triumf v kvalifikaci navázal obhájce titulu Vettel s vozem Red Bull a v nepokoji zmítaném Bahrajnu si stylem start-cíl dojel pro zasloužené vítězství.

Vettel triumfoval již v sobotní kvalifikaci, druhý se na roštu postavil Hamilton a třetí Webber. Vedoucí trojice si své pozice udržela, dobrý progres zaznamenal v úvodním kole tradičně Schumacher, který startoval až z 22. příčky a postoupil o šest pozic. Grosjean se dokázal ve 2. kole posunout na třetí příčku před Webbera a v šestém kole se již dotáhnul na druhého Hamiltona. V sedmém kole se posunul na druhé místo. Vedoucí Vettel měl v té době náskok již zhruba 4 sekundy.

V 9. okruhu přišly první zastávky – první zastavili Button, Massa a Rosberg. Hamilton přezouval v 10. kole, v boxech se ale kvůli problémům s utažením levého zadního kola hodně zdržel a propadl se až na 10. místo. Vettel přezouval v 11. okruhu, při zastávce si ale nepohoršil a vrátil se do čela jezdeckého pořadí. Hamilton se pomalu probíjel zpět dopředu, ve čtrnáctém kole předjel Alonsa a byl osmý. Za Vettelem se seřadilo duo jezdců Lotusu v pořadí Grosjean a Räikkönen. Fin se dokázal dotáhnout na odstup několika desetin na svého stájového kolegu. Button, Rosberg a Massa si druhou zastávku naplánovali do 23. kola. V 24. okruhu se Räikkönen díky měkčí směsi pneumatik posunul před Grosjeana na druhou pozici. V 25. kole ale Fin opět přezouval.

Vedoucí Vettel i druhý Grosjean přezouvali shodně v 26. kole, strategie zastávek ale lépe sedla Räikkönenovi, který se opět zařadil za vedoucího Vettela a dokonce se mu výrazněji přiblížil. Okolo 35. kola byl již v kontaktní vzdálenosti, na rovince byl výrazněji rychlejší, ale na předjetí to nestačilo. V 38. okruhu začaly třetí zastávky, ve 40. kole přezouvali Vettel i Räikkönen, pozice si ale nevyměnili. Po poslední zastávce se Vettel odpoutal na více než 3,5 s od Räikkönena, ke konci závodu se ale karta obracela, protože jezdec Lotusu měl novější pneumatiky, Vettel totiž přezouval již použitou sadu. Nakonec se ale rozestup mezi prvníma dvěma jezdci příliš nezměnil. Tři kola před cílem zajel kvůli defektu pneumatiky do boxů sedmý Button a po zastávce se propadl až mimo body na třináctou příčku. V nájezdu do 57. kola ale zajel jezdec McLarenu zpět k mechanikům, příčinou byl defekt motoru.

Pro vítězství si nakonec bezpečně dojel Vettel, druhé a třetí místo obsadili jezdci Lotusu Räikkönen a Grosjean. Čtvrtý skončil Webber, pátý Rosberg, šestý di Resta, sedmý Alonso a osmý Hamilton.