Encyklopedie automobilů a historie automobilek
Úterý, 4. 10. 2022

Archív

Geely

Čínská automobilka Geely se zabývá výrobou automobilů a motocyklů. Historie firmy se datuje od roku 1986, kdy Li Shufu otevřel první manufakturu na výrobu dílů pro chladničky. O šest let později se firma poprvé představila v motocyklovém průmyslu. První automobil značky Geely opustil brány závodu v Linhai v roce 1998. O pět let později firma oslavila stotisící vyrobený automobil. V roce 2004 již čínská automobilka prodala 200 000 automobilů a do roku 2010 plánuje prodej 1,2 miliónu automobilů ročně.

Svou evropskou výstavní premiéru si do té doby pouze v Číně známá automobilka odbyla v roce 2005 na autosalónu IAA ve Frankfurtu nad Mohanem.

Cestu na evropské trhy si čínská automobilka Geely otevřela akvizicí švédské automobilky Volvo. Tu koupila v přeznu 2010 od amerického Fordu za částku 1,8 miliardy dolarů (cca 34 miliard Kč). Jednalo se o dosud největší čínskou akvizici zahraniční automobilky. Volvo Car zůstává oddělenou dceřinou firmou Geely s vlastním managementem a ústředím ve Švédsku. Geely mimo jiné plánuje v Pekingu výstavbu nové továrny, kde by mělo ročně vznikat okolo 300 000 automobilů Volvo pro čínský trh.

TOPlist