Encyklopedie automobilů a historie automobilek
Neděle, 24. 9. 2023

Archív

Button zvítězil v GP Maďarska

GP Maďarska ovlivnilo proměnlivé počasí. Svůj dvoustý start v závodech GP F1 okořenil jezdec McLarenu Jenson Button vítězstvím.

Okruh nedaleko Budapešti skrápěly kapky deště a závod byl odstartován na mokru. Dlouhé startovní rovinky dokázaly dobře využít oba Mercedesy, Rosberg se dostal na čtvrté a Schumacher na páté místo. V prvním kole se ale před sedminásobného šampióna posunul Alonso, ve 2. kole Španěl chyboval a propadl se za Rosberga.

V 5. okruhu chyboval pod tlakem  Hamiltona vedoucí Vettel a oba jezdci si prohodili pozice. V 8. kole se na mokrém asfaltu roztočil Massa a propadl se na devátou příčku. Alonso se hnal dopředu a v 9. okruhu se v první zatáčce dostal před Rosberga na 4. pozici. V 11. kole trať již docela oschla a pro hladké pneu si nejprve dojeli Webber a Massa, oba se propadli do druhé desítky. Button přezouval ve 12. kole, lídr závodu Hamilton, druhý Vettel i čtvrtý Alonso měnili na slicky ve 13. kole. Ve 14. okruhu využil Button zahřátějších pneumatik a na výjezdu z první zatáčky a předjel Vettela. Stejný počin se podařil i Webberovi, který  přeskočil Alonsa.  V 25. kole začal na výjezdu z boxů hořet Heidfeldův Renault. To vyvolalo sérii zastávek v boxech, vedoucí Hamilton se vrátil na třetím místě za Buttonem a Vettelem, po druhých zastávkách se ale pořadí navrátilo do předchozího pořádku. V 28. okruhu skončil v závodě Schumacher.

Hamilton si na čele držel pohodlný náskok před Buttonem, třetí Vettel ztrácel již přes deset sekund. V 37. kole přezouval potřetí Alonso, páté místo si ale udržel. Čtvrtý Webber  přezouval v 41. kole, vedoucí Hamilton o okruh později. Vettel se po třetí zastávce propadl na čtvrté místo za Alonsa. Button stavěl ve 43. kole a stejně jako Vettel zvolil tvrdší směs, se kterou se již dalo dojet do konce. V 45. okruhu předjel Vettel Alonsa a dostal se na třetí příčku. V 47. kole dostal Hamilton na mokrém obrubníku hodiny, propadl se na druhé místo za Buttona a závod se zdramatizoval. Vedoucí trojice se mezitím sjela na rozmezí tří sekund. V 50. kole se část trati ocitla pod kapkami deště a asfalt hodně klouzal. Hamilton využil Buttonovy chyby a šel opět do vedení. Na cílové rovince se Button dostal před Hamiltona, ten se ale v následném esíčku vrátil do vedení. V 53. kole zvolil Hamilton přechodné gumy a na trať se vrátil na třetím místě za Butonem a Vettelem. Čtvrtý Alonso se před Hamiltona dostal bez problémů a v 55. okruhu jel Brit znovu do boxů pro pneu do sucha, neboť jeho přechodné pneumatiky nefungovaly tak, jak původně předpokládal.

Hamilton si hrnec smůly vyjedl až do dna, když dostal penalizaci průjezdem boxovou uličkou za nebezpečné otáčení na trati po svém roztočení a propadl se za Webbera na šesté místo. Button držel na čele zhruba pětisekundový náskok na Vettela. Alonso udělal hodiny, o pozici ale nepřišel. Massa jel do boxů a spadnul na šestou pozici. Hamilton byl v této fázi závodu nejrychlejším jezdcem na trati,  dotáhl se na Webbera a v 64. kole jej předjel. Na víc to ale nestačilo, Alonso byl totiž hodně vepředu.

Pro vítězství si nakonec bezpečně dojel Button, který tak důstojně oslavil svůj dvoustý start v F1. Na druhém místě dojel Vettel na Red Bullu a třetí Alonso s Ferrari.

Napište reakci

TOPlist