Pondělí, 20. 11. 2017

Archív

Button zahájil letošní sezónu vítězstvím

Jezdec týmu McLaren potvrdil dobrou kvalifikační formu vozů z Wokingu a soustředěným výkonem si dojel pro zasloužený triumf.

Button měl vynikající start a ještě na startovní rovince šel do vedení před Hamiltona. Tradičně dobré starty má Schumacher, který se dostal na třetí místo, jeho stájový kolega Rosberg na čtvrté. Vettel byl po startu pátý, Grosjean s Lotusem vybojoval šesté místo. Do první desítky se posunuly po slabé kvalifikaci i obě Ferrari. Ve druhém kole předjel Vettel Rosberga a byl čtvrtý. Grosjean se z dobré pozice na trati radoval pouze do druhého kola, kdy dostal bodyček od  Maldonada a jeho Lotus přišel o zavěšení pravého předního kola. Button svému stájovému kolegovi Hamiltonovi během několika úvodních kol odjel. V nájezdu do 6. kola vyrobil Vettel lehkou chybu a málem se před něj dostali Rosberg s Alonsem.

V 11. okruhu probrzdil v úvodní zatáčce Schumacher a posunul se před něj Vettel. Sedminásobný šampión se po návratu na trať propadal a jel pomalu. Za jeho problémy mohla převodovka a Němec ze závodu následně odstoupil. Ve 14. kole byl v boxech Alonso a rychlá zastávka jej posunula před Rosberga. O kolo později přezouval Webber, po návratu se zařadil za Rosberga. V 17. okruhu přezouvali vedoucí Button i třetí Vettel. Úřadující šampión se po návratu na trať musel potýkat s tlakem dobře jedoucího Alonsa s Ferrari. Hamilton měnil pneumatiky v 18. kole, kvůli hustému provozu na trati ale ztratil na Buttona více než 11 sekund. Okolo 25. okruhu začal Hamilton zrychlovat a lehce stahoval Buttonův náskok, ten se ale stále držel okolo devíti sekund. Massa se začal propadat jezdeckým polem, bez problémů se před něj dostali Räikkönen i Kobayashi. Jezdec Ferrari proto zajel v 29. kole do boxů pro nové pneumatiky. Ve 32. kole se ocitl pod velkým tlakem od Webbera Rosberg a raději zamířil do boxů. Problémy se zadními pneumatikami měl i Hamilton a opět pomalu ztrácel na Buttona, navíc zezadu se mu přibližoval Vettel.

V 35. okruhu zahájil druhou sérii přezouvání jezdců na špici Alonso, vedoucí Button jel k mechanikům v 37. kole, stejně se rozhodl i druhý Hamilton. Ve stejném okamžiku se na cílové rovince zastavil Caterham Rusa Petrova. Na trať vyjel safety car, čehož někteří jezdci využili k rychlé zastávce v boxech. To zamíchalo pořadím, před Hamiltona se dostal Vettel a o svou pozici se začal bát i vedoucí Button. Restart závodu proběhl ve 42. kole,  Button si vedení pohodlně udržel a záhy si začal budovat nejrychlejšími koly v závodě náskok. Ve 48. okruhu se střetli Massa se Sennou a jezdec Ferrari po kontaktu odstoupil. Senna zůstal na okruhu o osm kol déle, ale pak po problémech zaparkoval v garáži. V posledním kole přišel o svou nejlepší pozici v závodě Maldonado, když po nárazu do zdi odstoupil ze šestého místa.

Button si svou vedoucí příčku udržel až do cíle a připsal si první vítězství letošního roku. Na druhém místě dojel hlavně kvůli výjezdu safety caru obhájce titulu Vettel a třetí skončil Buttonův týmový kolega z McLarenu Hamilton.