Encyklopedie automobilů a historie automobilek
Sobota, 28. 3. 2020

Archív

Barkas Werke

Východoněmecký Barkas z tehdejšího Karl-Marx-Stadtu (dnešního Chemnitzu) se zabýval výrobou malých užitkových automobilů. Pád železné opony ale nepřežil příliš dlouho a díky zastaralé technice a nekonkurenceschopné ceně v roce 1991 zanikl.

  V roce 1956 se z tehdejší značky Framo z Haininchenu stal Barkas (konkrétně VEB Barkas-Werke Hainichen), který se v roce 1958 v rámci plánovaného hospodářství tehdejší NDR spojil s dalšími dvěma závody – motorárnou Motorenwerk Karl-Marx-Stadt a další automobilkou Fahrzeugwerk Karl-Marx-Stadt a vytvořili VEB Barkas-Werke Karl-Marx-Stadt.

  V roce 1965 byla ukončena výroba doposud produkovaného typu Barkas V901, který byl evolucí modelu Framo 901 a vznikl v počtu 29455 kusů.

  Na něj navázal výrazně modernější model Barkas B 1000, který byl poháněn tříválcovým dvoutaktním motorem Wartburg o objemu 900 cm3 a výkonem 37 k. Ten ale záhy nahradil stejný agregát jako dosud používaly limuzíny Wartburg o objemu 992 cm3 a disponující výkonem 45 k. I přesto byl ale použitý motor příliš slabý, trápila jej vysoká spotřeba (10,5 l benzinu na 100 km) a nízká životnost. Automobil o rozměrech 4520 x 1860 x 1910 mm (d x š x v) dosahoval max. rychlosti 115 km/h. Pohotovostní  hmotnost činila 1165 kg, celková pak 2050 kg.

   

  Poslední šanci na záchranu a modernizaci Barkasu přineslo stejně jako u Wartburgu použití západoněmeckého čtyřválce VW Golf o objemu 1.3 l. Pád železné opony ale předznamenal konec zastaralých Barkasů B 1000, poslední sjel z výrobních pasů 10.4.1991. Celkem bylo vyrobeno okolo 176 000 kusů.

Vyráběné verze:

–      KA (Kastenwagen) – nákladní automobil s dvoumístnou kabinou
–      KB (Kleinbus) – mikrobus
–      KK (Krankenwagen) – sanitní automobil
–      KM (Kasten-Mehrzweckwagen) – čtyř/pěti místná dodávka
–      HP (Pritschenfahrzeug) – 2 místná dodávka s korbou
–      FR (Fahrerhaus-Rahmenausführung) – karoserie vhodná
k individuálním úpravám

Komentáře ke článku

10komentářů “Barkas Werke”

 1. eliotest napsal:

  Hey, I am Eliot a professional in content writing.

  I love solving people’s problems and make them happy. That is what I have been doing for many years now.
  I have been writing since I was 12 years old and never knew it would turn out to be a full-time career. I have also been able to manage several assignments that involves writing. And I worked in three organizations as a volunteer to assist people.My hobbie has always been to help people succeed. And I go the extra mile to make that happen.
  I enjoy writing books and have helped people from countries like Australia.
  I work with a service provider whose mission is to provide quality writing and make people happy. In fact, many students come to me for help on a daily basis because they know I always deliver. And I will continue to provide nothing but the best to build trust like I have been doing for the past few years.

  Expert academic writer – Eliot Estes – Hesperialovesbooks Team

 2. Wirelessgvw napsal:

  ???????,??????????! .

 3. CHIRPrnl napsal:

  ???????,??????????! .

 4. Beaconayd napsal:

  ???????,??????????! .

 5. Focusxhx napsal:

  ???????,??????????! .

 6. DateMeRaw napsal:

  how to go with the flow while dating http://dating-sites-app_gotinder-com.cashing119.site asian friendly dating site

 7. ovonowoz napsal:

  Узнайте на сайте

 8. Bernardfouby napsal:

  and more spam

 9. Jamesbrify napsal:

  iofjeiorfer

Napište reakci

TOPlist