Encyklopedie automobilů a historie automobilek
Čtvrtek, 17. 8. 2017

Archív

Alonso zvítězil v GP Británie

Španěl Alonso využil zaváhání Red Bullu a ovládl závod na vylepšeném okruhu v Silverstonu.

Letošní kvalifikace byly doménou Sebastiana Vettela, jeho neporazitelnost ukončil v devátém závodním víkendu v Silverstone až jeho týmový kolega Webber. Druhý nejlepší čas zajel Vettel, druhá startovní řada patřila jezdcům Ferrari v pořadí Alonso a Massa a do třetí řady se vedle sebe postavili Button a Di Resta.

Start závodu se odehrál na částečně mokré trati. Vettel se dokázal prosunout před Webbera a šel do vedení. Button se dostal před Massu na čtvrté místo. Brazilec jej ale ve 2. kole předjel. Buttonovi to na vodě moc nejelo, zato Hamilton byl při chuti a z desáté pozice na startu se dostal až na páté před Buttona.

Na trati se v této fázi závodu odehrávala řada drobných soubojů. V 10. kole zajel k mechanikům Schumacher, který kolidoval s Kobayashim, urazil přední křídlo a jako první zvolil slicky. V 13. okruhu společně přezouvali Webber s Alonsem, do boxů zajel i Hamilton, všichni již přezouvali na slicky. Vettel přezul až o kolo později, vedoucí příčku si navzdory zastávce udržel. V 15. kole se Button dokázal dostat po krásném souboji před Massu, jeho týmový kolega Hamilton pokořil Alonsa a byl již třetí. V 17. okruhu si Schumacher odbyl penalizaci 10 s stop and go v boxech za kolizi s Kobayashim.  Ve 24. kole se Alonso vrátil na třetí příčku před Hamiltona, Britovy pneumatiky již nefungovaly ideálně a Hamilton proto přezouval hned v nadcházejícím okruhu. Kobayashiho Sauber vypověděl službu a japonský kamikadze v 25. okruhu ze závodu odstoupil.

Velmi rychlá kola zajížděl Alonso a přibližoval se k vedoucí dvojici. Webber, Button a Massa přezouvali v 27. kole. Vettel a Alonso vydrželi na trati o kolo déle. Úřadující šampión Vettel měl problémy s nasazením levého zadního kola a Alonso šel do vedení. Pořadí na čele se řádně promíchalo, vedl Alonso, za ním jezdil Hamilton, na dalších místech jezdili Vettel a Webber. V 37. kole zajel Vettel pro nové pneumatiky, Hamilton o kolo později. Jezdec Red Bullu se dostal zpět před Hamiltona na druhé místo. Webber přezouval v 39. kole. Ve 40. kole zastavil v boxech Button, mechanici McLarenu mu ale neutáhli matici předního kola a Brit musel ze závodu odstoupit.

Šest kol před cílem se před Hamiltona dostal Webber. Australan byl při chuti a dotáhl se až na Vettela, na předjetí to ale už nestačilo. Pro vítězství si bezpečně dojel Alonso, druhý skončil Vettel a třetí Webber. Souboj o čtvrté místo pro sebe rozhodl na cílové rovince Hamilton, pátý skončil Massa.