Encyklopedie automobilů a historie automobilek
Sobota, 22. 7. 2017

Archív

Alonso překvapivě dominoval v deštivé GP Malajsie

Překvapivým výsledkem skončila dnešní deštivá GP Malajsie, pro vítězství si dojel Alonso s jinak slabým Ferrari.

Závod v Malajsii často ovlivňují monzunové deště a ani letos tomu nebylo jinak. Před jeho začátkem zapršelo a odstartovalo se na vodě. Start závodu se nepovedl Schumacherovi, propadl se na čtvrté místo a navíc se v úvodním kole  střetl s Grosjeanem, roztočil se a následně propadl až na 16. pozici. Vedení si hlídal Hamilton, druhý jezdil Button a třetí Webber. Déšť po startu ještě zesílil, v druhém okruhu jako první přezul na mokré pneu Pérez se Sauberem. Ve čtvrtém kole zamířil do boxů Massa a přezul na mokré pneumatiky. Grosjean se roztočil a skončil v kačírku. V pátém okruhu přezouvali Button i Alonso, Hamilton měnil gumy o kolo později, následovali jej i Vettel a Webber. Button se dotáhl časnější zastávkou na vedoucího Hamiltona, žádné souboje se ale nekonaly, neboť v šestém kole na trať vyjel safety car, podmínky už byly kvůli velkému množství vody příliš nebezpečné. Na třetím místě jezdil díky včasné zastávce Pérez. V devátém kole vyvěsilo vedení závodu červené vlajky a závod byl přerušen.

Zhruba po půl hodině závod znovu odstartoval za safety carem, trať přitom postupně osychala. V nájezdu do 14. okruhu zamířil do boxů safety car a začalo se opět závodit. Mnoho závodníků zamířilo do boxů pro přechodné pneumatiky. Hamilton si hlídal čelo, druhý jezdil Button, třetí příčku  držel Pérez. V 15. kol přezuli Hamilton, Alonso, Webber a další jezdci. Zastávky v boxech znamenaly posun Buttona před Hamiltona. Button ale přišel při kontaktu s vozem Inda Karthikeyana o část předního křídla a musel do boxů pro nové. Propadl se až na 22. místo. Do vedení se po přesouvacím chaosu dostal Alonso, druhý jezdil Pérez a až třetí Hamilton.  Ve 20. kole povolilo vedení závodu použití systému DRS. Alonso na čele zvyšoval svůj náskok a rovněž Pérez ujížděl Hamiltonovi. V 23. kole předjel Vettel Rosberga a dostal se na čtvrté místo, o kolo později se před jezdce Mercedesu. V 25. okruhu opět navštívil mechaniky Button, který si stěžoval na nefungující přední pneumatiky.

Druhý Pérez začal okolo 25. kola zrychlovat a velkými skoky stahoval vedoucího Alonsa, sedmnáct kol před cílem ztrácel již pod dvě sekundy. V 38. kole přezul jako první na pneumatiky do sucha Ricciardo, o kolo později měnil Massa a pak už většina pilotů. Ve 40. kole zajel pro hladké pneumatiky vedoucí Alonso a do vedení se dostal Pérez. Ten přezouval o kolo později a pozdější zastávkou hodně ztratil.Ve 48. kole se Vettelovi roztrhla levá zadní pneumatika a jezdec Red Bullu se propadl mimo body. Sedm kol před cílem se Pérez dotáhl na Alonsa a schylovalo se k velkému finále. Pět kol před cílem Pérez svou snahu přehnal, vyjel mimo trať a ztratil zhruba pět sekund.   V předposledním kole odstoupil pro problémy s motorem Maldonado a na poslední bodovanou příčku se posunul Schumacher.

Alonso si vedoucí příčku ohlídal až do cíle a po kvalitním výkonu zvítězil, druhý dojel Pérez se Sauberem a třetí Hamilton. Čtvrté místo vybojoval Webber, páté Räikkönen a šesté Senna.