Mokrý závod se v Kanadě naposledy uskutečnil v roce 2000. Letos jej déšť dokonce pozastavil a v závěru jsme byli svědky vynikajících soubojů o nejvyšší příčky. Suverén Vettel v posledním kole chyboval a daroval vítězství Buttonovi na McLarenu.
Start závodu se odehrál za safety carem, jezdci za ním kroužili čtyři kola a trpělivě vysušovali trať. Sebastian Vettel zavedl jezdecké pole do prvního ostrého kola a hned musel čelit útoku Alonsa. Hamilton se střetl s Webberem a Australan udělal hodiny. Trať hodně klouzala a nebyla nouze o předjížděcí manévry. Hamilton byl při chutí a pokoušel se dostat před Schumachera. Sedminásobný šampión ale nic nedal zadarmo a Brit se po chybě propadl až za stájového kolegu Buttona na sedmou příčku.
Oba piloti McLarenu se ale v osmém okruhu srazili, Hamiloton si urazil zadní kolo a na trať vyjel safety car. Button musel do boxů a propadl se na čtrnáctou příčku. Závodit se opět začalo ve třináctém kole. Button dostal penalizaci průjezdem boxovou uličkou a propadl se ještě hlouběji. Po patnáctém okruhu začali někteří jezdci přezouvat na přechodné pneumatiky. Brzy na to ale začalo opět pršet a vody na trati rychle přibývalo. Déšť zesílil natolik, že na trať vyjel safety car a jezdci hromadně přezouvali opět na pneumatiky do deště. Vedoucí Vettel přezouval také do čela se dostal Massa. Vody na trati bylo tolik, že byly v pětadvacátém kole vyvěšeny červené vlajky a závod byl přerušen.
Ve vedení byl Vettel, druhý se na startovním roštu zastavil překvapivě Kobayashi, třetí Massa, čtvrtý Heidfeld a pátý
Petrov. Závod byl restartován po zhruba hodině a půl čekání, kdy se konečně počasí nad Montrealem umoudřilo. Jezdci nejprve začali kroužit za safety carem a jezdecké pole vysušovalo asfalt okruhu Gillese Villeneuvea. V 34. okruhu zajel safety car do boxů a začalo se konečně závodit.
Řada jezdců ihned zajela pro přechodné pneumatiky. Vettel si pohlídal první pozici. V sedmatřicátém okruhu se srazili Button s Alonsem a závod pro Španěla skončil. Button se s poškozeným kolem doplížil do boxů, v závodě ale pokračoval. Na trať kvůli uvízlému Ferrari vyjel opět safety car.
Ten zamířil na konci čtyřicátého kola do boxů a závod opět začal. Schumacher má okruh v Montrealu rád a byl
při chuti. Krátce po restartu se posunul před Webbera a v zápětí i před Di Restu. Dlouho mu neodolával ani Heidfeld a sedminásobný šampión byl rázem čtvrtý. Jako první si slicky zvolil Webber, do konce závodu chybělo 19 okruhů. Schumacher se dokázal posunout před vzájemně bojující Massu a Kobayashiho a byl senzačně druhý. V třiapadesátém kole již přechodné pneumatiky nefungovaly a přezouvali Schumacher s Massou. Pořadí mezi nimi se neměnilo. Massa si krátce po výjezdu z boxů poškodil přední křídlo a musel opětovně k mechanikům na jeho výměnu. Vettel měnil pneumatiky v čtyřiapadesátém okruhu, vedoucí pozici v závodu si ovšem udržel. O dvě kola později narazil Heidfeld
do Kobayashiho, přišel o přední křídlo, které se dostalo pod jeho monopost a rozlámalo se. Němec musel ze závodu odstoupit.
Na okruhu zůstalo mnoho úlomků, což si vyžádalo opětovné vyjetí safety caru. Ten na trati setrval do konce jednačtyřicátého kola. Vettel svým pronásledovatelům po restartu mírně poodjel, za ním se seřadil těsný vláček ve složení Schumacher, Webber a Button. Na konci 43. okruhu se Webber dostal před Schumachera, zkrátil si ale trať a Němce před sebe opět pustil. O kolo později Webber ve stejném místě opět vyjel mimo a dostal se před něj Button. Brit byl při chuti a předjel i Schumachera. Button zajížděl nejrychlejší kola v závodě a blížil se k Vettelovi. Webber předjel v závěru 67. kola Schumachera a byl rázem třetí. V posledním kole Vettel pod tlakem Buttona chyboval a Button šel do vedení. Fantastickou jízdu završil jezdec McLarenu prvním letošním vítězstvím, druhý skončil Vettel a třetí jeho týmový kolega Webber. Vynikající čtvrtou příčku obsadil Schumacher, který tak vybojoval nejlepší umístění po svém návratu do F1.
GP Kanady 2011
Montreal, Kanada
Klasifikováni:
Poz.Jezdec Tým Čas 1. Jenson Button McLaren-Mercedes 4h04:39.537 2. Sebastian Vettel Red Bull-Renault + 2.709 3. Mark Webber Red Bull-Renault + 13.828 4. Michael Schumacher Mercedes + 14.219 5. Vitaly Petrov Renault + 20.395 6. Felipe Massa Ferrari + 33.225 7. Kamui Kobayashi Sauber-Ferrari + 33.270 8. Jaime Alguersuari Toro Rosso-Ferrari + 35.964 9. Rubens Barrichello Williams-Cosworth + 45.117 10. Sebastien Buemi Toro Rosso-Ferrari + 47.056 11. Nico Rosberg Mercedes + 50.454 12. Sergio Perez Sauber-Ferrari + 1m03.607s 13. Tonio Liuzzi HRT-Cosworth + 1 kolo 14. Jerome D'Ambrosio Virgin-Cosworth + 1 kolo 15. Timo Glock Virgin-Cosworth + 1 kolo 16. Jarno Trulli Lotus-Renault + 1 kolo 17. Narain Karthikeyan HRT-Cosworth + 1 kolo 18. Paul di Resta Force India-Mercedes + 3 kola
Odstoupili:
Jezdec Tým v okruhu Pastor Maldonado Williams-Cosworth 61 Nick Heidfeld Renault 55 Adrian Sutil Force India-Mercedes 49 Fernando Alonso Ferrari 36 Heikki Kovalainen Lotus-Renault 28 Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 7 Sergio Perez Sauber-Ferrari 0
Pořadí šampionátu po sedmi závodech: Jezdci: Konstruktéři: 1. Sebastian Vettel 161 1. Red Bull-Renault 255 2. Jenson Button 101 2. McLaren-Mercedes 186 3. Mark Webber 94 3. Ferrari 101 4. Lewis Hamilton 85 4. Renault 60 5. Fernando Alonso 69 5. Mercedes 52 6. Felipe Massa 32 6. Sauber-Ferrari 27 7. Vitaly Petrov 31 7. Toro Rosso-Ferrari 12 8. Nick Heidfeld 29 8. Force India-Mercedes 10 9. Michael Schumacher 26 9. Williams-Cosworth 4 10. Nico Rosberg 26 11. Kamui Kobayashi 25 12. Adrian Sutil 8 13. Sebastien Buemi 8 14. Jaime Alguersuari 4 15. Rubens Barrichello 4 16. Sergio Perez 2 17. Paul Di Resta 2
